Отиващият си президент на Полша Анджей Дуда си е оставил няколко разкрития за последните седмици от своето президентство. Десет години на поста - период, обхващащ първия и настоящия мандат на Доналд Тръмп - възхищението му от действащия лидер на свободния свят остава непоколебимо. Както и убеждението му, че единственият шанс за мир за Украйна е в лицето на американския лидер.

В интервю за Sky News в президентския дворец във Варшава президентът Дуда определя тарифната политика на Тръмп като "шокова терапия“, тактика за преговори на човек с "огромен бизнес и търговски успех“, която той сега пренася на политическата арена.

Дуда твърди, че европейските политици може и да не са свикнали с това, но Доналд Тръмп е отговорен пред американския данъкоплатец, а не пред европейските си колеги, и съюзниците трябва да "запазят спокойствие“ пред този нов трансатлантически начин на действие.

Що се отнася до преговорите с Владимир Путин, президентът Дуда е сигурен, че Доналд Тръмп има мярката на руския лидер, като същевременно отказва да се произнесе по компетентността на главния си преговарящ Стив Уиткоф, който в петък кацна в Москва за по-нататъшни разговори с Владимир Путин - човек, когото  Уиткоф определи като "заслужаващ доверие“ и "не е лош човек“.

Спирането на "Северен поток 2“ през първия му мандат и осуетяването на енергийните амбиции на президента Путин чрез държавния му енергиен гигант "Газпром“ са достатъчно доказателство, че  Тръмп знае къде да удари, за да го заболи, заявява Дуда.

Като се имат предвид неуспехите на европейските лидери да договорят мир чрез споразуменията от Минск, той смята, че сега тежестта пада върху Доналд Тръмп:

"Ако някой е в състояние да наложи края на войната с Русия, то това най-вероятно е само президентът на Съединените щати", коментира той.

"Въпросът е дали Тръмп ще бъде достатъчно решителен, за да направи това по начин - защото е много важно и тук, в Европа, която е съсед на руската агресия срещу Украйна - мирът да бъде справедлив и траен.“

На президента Дуда му остават само няколко седмици на поста, преди страната да гласува за нов президент през май.

Произхождащ от полската консервативна партия "Право и справедливост“, една от малкото допирни точки с либералния и евроцентричен министър-председател Доналд Туск е акцентът, който и двамата поставят върху сигурността.

Надежди за базата "Форт Тръмп“ Така че дали съобщението от тази седмица, че САЩ ще се изтеглят от военновъздушната база "Ясионка“ край Жешов, която е ключов логистичен център за съюзническата подкрепа в Украйна, бе шок за президента, както и за много поляци?

Съвсем не, коментира Дуда.

"Бяхме предупредени, че промяната е планирана. Не съм получавал никаква информация от [САЩ] за намаляване на броя на американските войници. Точно обратното."

Той се върна към разговорите с министъра на отбраната на САЩ Пийт Хегсет през февруари, като заяви: "Обсъдихме засилването на американското присъствие в Полша и аз споменах идеята за създаване на огромна база на американски войски. Тогава я нарекохме "Форт Тръмп“. Все още се надявам, че тази идея ще бъде осъществена".

Анджей Дуда заложи наследството си на близките връзки с Доналд Тръмп в момент, когато много съюзници от НАТО обмислят форма на деамериканизация, тъй като разглеждат новите търговски реалности и изграждат собствени отбранителни способности.

Полша се е доказала като модел по отношение на разходите за отбрана, инвестирайки повече от всеки друг член на НАТО - огромните 4,7% от БВП за 2025 г. Но както показва случаят с Канада, дори най-добрите приятелства могат да се развалят.

Канадската консервативна партия, някога наричана кленова MAGA, летеше високо в социологическите проучвания, преди Доналд Тръмп да реши да развали връзките с най-близкия си търговски партньор.

Сега, в рамките на само няколко месеца, те изостават от управляващата либерална партия. Дали това е поучителна история за полската консервативна партия "Право и справедливост“?

"За канадските консерватори това е един вид страничен ефект от много твърдата икономическа политика на президента Тръмп“, коментира Дуда.

"В Полша това няма такова въздействие. Въпросите на сигурността са най-важни. Това е най-важният въпрос в Полша."