Доставката на FK-2000 за Чад показва как Русия отваря вратата за китайски оръжия в Африка

©
Съществува поне един интересен пример, за който съобщава Opex360, включващ малка партида системи за противовъздушна отбрана FK-2000, и въпреки че в този случай обемите не са толкова впечатляващи, наистина трябва да обърнем внимание на геополитическата конфигурация тук.
По-конкретно, Китай е доставил на въоръжените сили на Чад поне две зенитно-ракетни системи FK-2000 и зенитна артилерия. Тези системи заемат същата ниша като руските "Панцир“ и имат оперативен обсег от 25 км срещу въздушни цели. Заедно с FK-2000 са доставени и 64 свързани ракети и 6000 30-милиметрови снаряда.
Чад се нуждае от тези системи, за да осигури своята противовъздушна отбрана на фона на постоянните военни действия в съседен Судан: военните операции са силно подпомагани от авиацията, което създава проникващ риск от случайни удари по съседни чужди територии.
Според Opex360 трансферът е осъществен с посредничеството на Обединените арабски емирства, като има и малка интрига: китайските системи за противовъздушна отбрана може да се окажат притежание на една от страните в конфликта в Судан, подкрепяна от Чад.
Фактът на тази доставка може да изглежда обикновен на пръв поглед, но тук е важен контекстът. Първата подробност, която трябва да се отбележи, е, че до този момент не е имало регистрирани случаи Китай да продава свои системи за противовъздушна отбрана на африканския пазар, а само бронирани превозни средства и самоходна артилерия.
На второ място, доставката е осъществена малко след като през есента на 2024 г. правителството на Чад обяви политически курс към по-тясно сътрудничество в областта на отбраната с русия. Поради това е странно, че Чад е избрал китайски оръжия вместо гореспоменатите системи "Панцир“. Особено като се има предвид, че като цяло запасите от ПВО на африканската държава са много скромни: четири пускови установки за ЗРК "Куб“, шест самоходни автомеханични оръдия ЗСУ-23-4 "Шилка“ и един изтребител МиГ-29 на склад.
Остава неясно дали този трансфер е сложна форма на сътрудничество между Пекин и Москва в Африка или поредната илюстрация на това, че Китай изтласква русия от традиционните си пазари на отбранителни продукти. Но за да се допълни картината на тази възможна симбиоза между страните, трябва да припомним още един показателен епизод.
През лятото на 2024 г. италианската полиция открива партида от БпЛА Wing Loong, които Китай транспортира до Либия, маскирани като "вятърни турбини“. Бойните безпилотни летателни апарати, както се оказва, са били предназначени за войските на фелдмаршал Халифа Хафтар, сателитен владетел под властта на Русия. Въпреки че не успяха да стигнат до местоназначението, прецедентът, при който китайците доставиха оръжия на руските сателити в Африка, е достатъчно показателен.