Европейската комисия отчита напредък на България в някои области, но не и в други. Безпокойство будят съставът на Върховния съдебен съвет (ВСС) и работата на инспектората към него, се казва в годишния доклад на Комисията за върховенството на закона в България, публикуван на официалната интернет страница на изпълнителния орган на Европейския съюз.

Според доклада, публикуван на 5 юли, България е постигнала значителен напредък в осигуряването на навременни конкурси за повишаване, за да се избегне дългосрочното командироване на съдии за заемане на вакантни позиции, като се вземат предвид европейските стандарти в тази практика.

Все още няма прогрес по отношение на напредъка в законодателните промени, целящи подобряване на функционирането на Инспектората към Висшия съдебен съвет и избягване на риска от политическо влияние, по-специално чрез включването на съдебните органи в избора на неговите членове. Също така все още няма напредък в предприемането на стъпки за адаптиране на състава на ВСС, като се вземат предвид европейските стандарти за съветите на съдебната власт, става ясно от разпространения текст.

Подчертава се обаче, че има известен напредък по отношение на мерките за превенция на корупцията, насочени към подобряване на почтеността на определени сектори от публичната администрация, включително полицията и съдебната система.

Отчетен е напредък и за подобряването на ефективността на разследването и резултатите от наказателното преследване, както и при окончателните присъди в случаи на корупция на високо равнище, включително чрез институционалната реформа на Комисията за борба с корупцията и специализираните съдебни органи.

За известен напредък се споменава и в усилията за подобряването на прозрачността при разпределянето на държавна реклама, по-специално по отношение на тази, договорена чрез посредници, като медийни агенции.

Докладът съдържа редица препоръки към България, в допълнение към припомнянето на ангажиментите, поети по Националния план за възстановяване и устойчивост, свързани с определени аспекти на съдебната система и антикорупционната рамка.

Страната ни трябва да предприеме стъпки за адаптиране на съответната законодателна рамка, за да избегне дългосрочното командироване на съдии за заемане на вакантни длъжности.

Следва да се продължи и с подготовката на законодателни промени, насочени към подобряване на функционирането на Инспектората към Висшия съдебен съвет и избягване на риска от политическо влияние, по-специално чрез включването на съдебните органи в избора на неговите членове.

Докладът препоръчва България да активизира усилията си за адаптиране на състава на Висшия съдебен съвет, като се вземат предвид европейските стандарти за съветите на съдебната власт. Освен това трябва да осигури подобрена ефективност на разследванията и солидни резултати от съдебно преследване и окончателни присъди по дела за корупция на високо ниво, включително чрез институционалните реформи на Комисията за борба с корупцията.

Докладът призовава за подобряване на почтеността на висшите изпълнителни функции, като се вземат предвид европейските стандарти, по-специално чрез гарантиране, че са налице ясни стандарти за почтеност за правителството, както и подходящ механизъм за санкциониране.

В доклада е обявено, че Механизмът за сътрудничество и проверка за България и Румъния се прекратява окончателно.