Изменението на климата може да причини милиони смъртни случаи през следващите десетилетия, както и сериозни заболявания и високи разходи за здравните системи, според доклад, публикуван във вторник в Давос, Швейцария. 

Най-големият риск представляват наводненията, според съвместния доклад на Световния икономически форум (WEF) в Давос и консултантската фирма Оливър Уимън.

Авторите на изследването са анализирали шест основни последици от изменението на климата: наводнения, суши, горещи вълни, тропически бури, горски пожари и покачване на морското равнище.

Проучването се основава на средния сценарий относно повишаването на температурите до 2100 г. на Междуправителствената група по изменение на климата на Организацията на обединените нации.

Този сценарий предвижда средно повишаване на температурата с 2,7 градуса по Целзий. 

Според проучването изменението на климата може да причини до 14,5 милиона смъртни случая по света до 2050 г. и тежест от допълнителни разходи на обща стойност 1,1 трилиона долара за здравните системи, съобщава агенция ДПА, цитирана от Agerpres.

Според оценки само наводненията могат да причинят 8,5 милиона смъртни случая до 2050 г. – не само пряко, но и косвено чрез засягане на земеделските култури, увеличаване на риска от инфекциозни заболявания и увеличаване на влажността, което може да доведе до респираторни проблеми. 

Азиатско-тихоокеанският регион с неговите гъсто населени крайбрежни райони вероятно ще бъде най-засегнат.

Авторите на изследването очакват втората най-висока смъртност от 3,2 милиона смъртни случая от суша - главно в резултат на дългосрочните ефекти от влошаващото се качество на водата и по-малко плодородните почви върху детската смъртност. 

Според доклада горещите вълни могат да струват около 1,6 милиона живота до 2050 г., особено сред възрастните хора. 

Докладът също така оценява, че ще има увеличение на случаите на заболяване и професионална нетрудоспособност. Например, повишаващите се температури могат да доведат до значително разпространение на комари, което ще направи броя на случаите на малария, треска от Денга и Зика, инфекции разпространени в Европа и Съединените щати.

Като цяло, според проучването, регионите на Африка, Близкия изток и Азия биха били най-засегнати от последиците от изменението на климата върху здравето.

Резултатите от доклада трябва да бъдат обсъдени на Световния икономически форум в Давос в четвъртък. 

Световният икономически форум в Давос се провежда в Швейцария от 15 до 19 януари.