"Късно в неделя (29 декември) или в ранния понеделник нещо порази група руски войници в Лгов, град с 21 000 жители в западната част на Курска област. "Това е ужасно", извика един минувач. "Всички момчета са в бункера", добавя, докато бункерът гореше", това пише Дейвид Акс за Forbes.

Украински официален представител намекна, че пожарът е в резултат на украинско нападение, което би било логично. Лгов се намира само на 48 км северно от град Суджа - котвата на 400-километровия залив, който украинските сили изрязаха от Курск през август. Той е ключов пътен и железопътен възел за войските и доставките, подкрепящи двумесечната руска контраофанзива в Курск.

Украинците и преди са се насочвали към Лгов, най-вече на Коледа, когато украински боеприпаси - вероятно от произведени в САЩ ракетни установки за високоскоростна артилерия - взривиха щаба на 810-а морска пехотна бригада, едно от водещите подразделения на руската контраофанзива.

Тази атака - "огнено представление" според Украинския център за стратегически комуникации - е извършена само няколко дни преди Кремъл да изтегли разбитата 810-а пехотна бригада от фронтовата линия, за да попълни загубите ѝ.

Украинските удари по Лгов помагат да се обясни защо 50 000 или повече руснаци заедно с 12 000 севернокорейски подкрепления все още не са успели да изхвърлят 20 000 украинци от Курск, въпреки че в продължение на два месеца безмилостно атакуваха украинските войски от всички страни. Русия "все още се сражава на собствената си територия и не успя да изтласка Украйна от Курска област", отбелязва финландският анализатор Йони Аскола. "Това е доста жалко!"

Но неуспехите на руснаците в Курск не са резултат само от собствената им некомпетентност. Тези неуспехи са и последица от успешната кампания на дълбоки удари от страна на украинските сили. Украинците удрят руските щурмови групи с мини, дронове и артилерия, докато руснаците настъпват към украинските позиции - и също така нарушават руската логистика, подкрепления и командване, като ги удрят с ракети от десетки километри.

Рискът за украинците е, че най-добрите им боеприпаси за дълбоки удари все още идват от Съединените щати, Обединеното кралство и Франция. И докато британската и френската помощ трябва да продължи, американската е застрашена. Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп заяви в предаването "Среща с пресата с Крисчън Уелкър" по NBC, че неговата администрация "вероятно“ ще намали американската подкрепа за Украйна, след като встъпи в длъжност на 20 януари.

Камарата на представителите на САЩ наказа Тръмп с импийчмънт по време на първия му мандат през 2019 г. за това, че се е опрял на украински служители, за да предоставят компрометираща информация за политическите му съперници, включително за президента Джо Байдън, припомня анализаторът.

Предвиждайки рязко намаляване на помощта при Тръмп, отиващата си администрация на Байдън бърза да отпусне милиарди долари помощ за Украйна в последните си няколко седмици. Пакетът от помощи, който Белият дом обяви във вторник, включва оборудване и боеприпаси на стойност 2,5 млрд. долара, включително "хиляди" ракети за украинските пускови установки HIMARS.