Додик се появи в Москва, докато властите в Сараево поискаха международна заповед за ареста му

©
"Пристигнах в Москва“, заяви Додик. Той не признава, че е избягал, но моментът на отпътуването му от Босна идва в момент, когато правният натиск у дома се засилва.
В края на февруари президентът на образуванието със сръбско мнозинство и бивш президент на Босна получи присъда от една година затвор и забрана за участие в политиката за шест години заради нарушаване на решенията на международния мирен пратеник в страната.
През 2023 г. Додик прокара законодателство, целящо да блокира изпълнението на решенията на Конституционния съд на държавно ниво и да промени законите на ниво автономна единица. Този ход бе незабавно блокиран от Кристиан Шмидт, международен пратеник по въпросите на мира и ръководител на Службата на върховния представител (СВП).
Първо бе издадена вътрешна заповед за арест, но босненските власти се въздържаха от задържането на Додик, опасявайки се от възможността за политическа ескалация в нестабилната балканска държава. Това се промени миналата седмица, когато стана ясно, че Додик планира да напусне страната, което накара властите официално да поискат червена бюлетина на Интерпол за международния му арест.
Влиянието на Додик е силно изразено като най-изтъкнатия босненски сръбски политик в страна, която продължава да е дълбоко разделена на етнически принцип, повече от 30 години след един от най-кървавите конфликти в Европа след Втората световна война.
Съществува дългогодишен прецедент, при който опозорени балкански фигури бягат в Москва, за да избегнат затвор - сред тях са съпругата на сръбския военен президент Слободан Милошевич Мира Маркович, която получи убежище в Русия през 2003 г. заедно с децата си, и бившият министър на отбраната на Югославия Велко Кадиевич, който избяга в Москва през 2001 г., за да избегне евентуална призовка от Хага за военни престъпления.
Русия често пренебрегва заповедите на Интерпол и исканията за екстрадиция, когато ги смята за политически удобни.
Миналата седмица Додик напусна Босна и отиде в Белград, откъдето отлетя за Йерусалим, за да участва в конференция за антисемитизма, организирана от правителството на израелския министър-председател Бенямин Нетаняху.
По време на конференцията Додик успя да притисне Нетаняху в ъгъла, за да се снима с него, а по-късно заяви, че му е казал, че е "голям приятел на Израел и ние ще направим всичко, за да държим под око нашите приятели и да им помагаме“.
Докато Додик се опитваше да издейства услуги от приятелите си, той се измъкна обратно в Белград, изчезна за няколко дни и внезапно се появи в Москва.
Миналата седмица френските, германските, италианските и британските дипломати проведоха извънредна среща по повод "сериозната политическа и конституционна криза“ в Босна, като Франция отново осъди действията, които "подкопават конституционния ред на Босна и Херцеговина и нарушават обществените свободи“.
От края на войната през 1995 г. Босна продължава да се намира в нестабилно политическо състояние. Въпреки че Додик изигра основна роля в задълбочаването на тези разделения, евентуалното му отстраняване крие собствени рискове - възможно е да предизвика нестабилност или да проправи път на още по-твърдолинейни сръбски националистически фигури да се утвърдят.