Лидерът на ливанската групировка "Хизбула" Хасан Насрала заяви наскоро, че разполага с оръжия, за да се справи с военните кораби на САЩ  и не спира да обстрелва Израел. AFP разглeда огневата мощ на шиитската мюсюлманска групировка и как тя се е разраснала, откакто води война с Израел през 2006 г., в статия публикувана от France24.

Добре въоръжени и много опасни

"Хизбула" е единствената ливанска организация, която е запазила оръжията си след края на гражданската война в Ливан през 1975-1990 г., и сега се смята, че разполага с по-мощен арсенал от националната армия.

Тя е и най-мощната групировка в "оста на съпротивата", съюз от подкрепяни от Техеран групировки, главно в Ирак, Сирия, Йемен и палестинските територии.

Във войната между Израел и Хизбула през 2006 г. загиват над 1200 души в Ливан, предимно цивилни и 160 души в Израел, предимно войници.

Оттогава насам "Хизбула" разшири значително количеството и качеството на арсенала си.

"Според сведенията през 2006 г. групировката е разполагала с около 15 000 ракети, докато оценките през последните няколко години сочат, че този брой се е увеличил почти 10 пъти", според експерти.

Групировката е натрупала и значителен боен опит, след като години наред се е сражавала на страната на президента Башар Асад в гражданската война в Сирия.

Сблъсъците на ливанско-израелската граница започнаха на 8 октомври, един ден след като нападенията на ХАМАС срещу Израел предизвикаха война, но досега "Хизбула" до голяма степен се е ограничила до нападения срещу обекти в близост до израелската граница.

Ръководителят на "Хизбула" Хасан Насрала неведнъж е заявявал, че групировката му разполага с модерни оръжия, способни да нанасят удари дълбоко в израелската територия.

Бойци и тунели

През 2021 г. Насрала твърди, че неговата групировка разполага с около 100 000 "обучени" и "въоръжени" бойци.

Бойците на групировката включват елитни сили, известни като подразделение "Радуан", които могат да бъдат описани като специалните сили на групировката.

От края на конфликта през 2006 г. шиитската мюсюлманска групировка няма видимо военно присъствие на южната граница на Ливан, която се патрулира от мироопазващи сили на ООН.

Но "Хизбула" запазва голямо влияние в южната част на Ливан, където е изградила скривалища и тунели.

Израел обвинява "Хизбула" в изграждането на трансгранични тунели и твърди, че е унищожил няколко от тях.

Мрежата от тунели вероятно е обширна, като няма индикации, че "Хизбула" е спряла да ги строи.

Прецизни управляеми ракети 

През септември 2018 г. Насрала заяви, че групировката му се е сдобила с "прецизни ракети" въпреки усилията на Израел да ѝ попречи да го направи.

Прецизно управляемите ракети могат да позволят на групировката да поразява цели с по-високо ниво на точност и по-ниски граници на грешка.

През февруари 2022 г. Насрала заяви, че "Хизбула" има "капацитета да трансформира нашите ракети в прецизни ракети".

През август тази година той добави, че са необходими само "няколко високоточни ракети", за да може групировката да унищожи израелски цели, включително "граждански и военни летища, авиобази, електроцентрали" и ядрения реактор в Димона.

Управляеми ракети

В последните трансгранични сблъсъци "Хизбула" използва широко управляеми ракети, особено срещу израелски танкове.

През август групировката обяви, че разполага с оръжие, наречено "Божието отмъщение", предназначено да изстрелва руски противотанкови ракети "Корнет".

Според официалните медии на "Хизбула" двойната пускова установка е способна да "поразява точно и едновременно цели и да ги унищожава".

Неуправляеми ракети

"Хизбула" притежава неуправляеми ракети земя-земя, които формират по-голямата част от арсенала ѝ по време на войната от 2006 г., включително "Катюши".

По-рано Насрала заяви, че за пръв път групировката е използвала ракети "Буркан", като добави, че те могат да носят "полезен товар от 300-500 кг".

Противовъздушни оръжия

"Хизбула" притежава ракети земя-въздух, като групировката твърди, че е свалила израелски безпилотни самолети в последния кръг от боеве.

Във видеоклип на "Хизбула", публикуван през 2019 г., се показва раменно оръжие земя-въздух, като групировката заплашва да насочи оръжието си към израелски безпилотни летателни апарати.

Противокорабни оръжия

За първи път "Хизбула" използва противокорабно оръжие през 2006 г. срещу израелски военен кораб INS Hanit, разположен край Бейрут.

През 2019 г. групировката публикува видеоматериал, на който са показани произведени в Китай противокорабни ракети C-802 и C-704.

През 2022 г., преди Ливан и Израел да сключат с посредничеството на САЩ споразумение за морската граница, "Хизбула" заплаши да нанесе удари по израелски крайбрежни газови платформи.

Дронове

Хизбула разполага с безпилотни летателни апарати, включително наблюдателни и ударни дронове, някои от които изложи на показ през май по време на демонстрация на военна мощ.

Насрала заяви, че групировката използва безпилотни летателни апарати за нападение "за първи път" и ежедневно лети с "разузнавателни безпилотни летателни апарати" дълбоко в Израел.