Във вторник Индия съобщи, че експулсира канадски дипломат с петдневно предизвестие да напусне страната, само няколко часа след като Отава изгони топ разузнавача на южноазиатската държава и я обвини в участие в убийството на сикхски сепаратистки лидер, предават Reuters и France 24.

Развитието на събитията е последното в ескалиращия спор между двете държави, като в понеделник Канада заяви, че "активно преследва достоверни твърдения", свързващи индийски правителствени агенти с убийство в Британска Колумбия през юни.

Канадският върховен комисар или посланик в Ню Делхи е бил извикан и уведомен за решението за експулсиране, се посочва в изявление на индийското външно министерство.

"Решението отразява нарастващата загриженост на индийското правителство от намесата на канадски дипломати във вътрешните ни дела и участието им в антииндийски дейности", добавят от министерството.

"От съответния дипломат беше поискано да напусне Индия в рамките на следващите пет дни".

По-рано във вторник Индия отхвърли обвинението на Канада като "абсурдно и мотивирано" и я призова вместо това да предприеме правни действия срещу антииндийски елементи, действащи от нейна територия.

Ден по-рано министър-председателят на Канада Джъстин Трюдо заяви в парламента, че канадските разузнавателни служби проучват твърденията, след като на 18 юни пред сикхски културен център в Съри, Британска Колумбия, е застрелян сикхският лидер Хардип Сингх Ниджар, допълва France 24.

Преди смъртта си Ниджар организира неофициален референдум в Индия за независима сикхска нация. Миналата година индийските власти обявиха парична награда за информация, която да доведе до ареста на Ниджар, обвинявайки го в участие в предполагаемо нападение срещу хиндуистки свещеник в Индия.

Движението за независимост на сикхите, или Халистан, е забранено в Индия, където властите смятат, че то и свързаните с него групи представляват заплаха за националната сигурност. Движението обаче все още има известна подкрепа в Северна Индия, както и в страни като Канада и Обединеното кралство, където живее значителна сикхска диаспора.

Джъстин Трюдо, заяви пред парламента, че е повдигнал въпроса за убийството пред индийския министър-председател Нарендра Моди по време на срещата на Г-20 миналата седмица. Той заяви, че е съобщил на Моди, че всякакво участие на индийското правителство би било неприемливо и че е помолил за съдействие при разследването.

"Всяко участие на чуждо правителство в убийството на канадски гражданин на канадска земя е неприемливо нарушение на нашия суверенитет", е подчертал  Трюдо. "По най-категоричен начин продължавам да призовавам правителството на Индия да си сътрудничи с Канада, за да стигнем до дъното на този въпрос."

Канадският министър на външните работи Мелани Жоли съобщи, че в резултат на това е бил експулсиран високопоставен дипломат, който според нея е бил ръководител на индийското разузнаване в Канада.

Експулсирането идва в момент, когато отношенията между Канада и Индия са напрегнати. Търговските преговори са провалени, а Канада отмени търговска мисия в Индия, която е планирана за есента.

По време на срещата на Г-20 Моди изрази "силна загриженост" относно начина, по който Канада се справя с движението за независимост на Пенджаби сред отвъдморските сикхи по време на срещата с Трюдо.