Дилемата на НАТО: Какво да правим с кандидатурата на Украйна
©
"Фокус“ представя превод на материала без редакторска намеса и с уточнението, че той отразява единствено гледната точка на автора му.
Докато очуканите му войски продължават да се борят с безмилостната инвазия и да се опитват да си върнат окупираната територия в южната и източната част на страната, Зеленски идва в литовската столица с друга стратегическа цел: да спечели място на масата на НАТО.
За Зеленски и неговото правителство воденият от САЩ съюз представлява дългосрочен мир и сигурност. Член 5 от договора на НАТО е желязна клауза за взаимна отбрана, подкрепена от американски, британски и френски ядрени оръжия. Но целта на Киев надхвърля отбраната. Чрез членството в НАТО Украйна ще получи недвусмислен билет за "запада“, прекъсване на вековното подчинение от Москва и сигурността, необходима за нейното възстановяване и икономическо съживяване. Въпреки това Украйна поставя редица въпроси пред 31-те членки на НАТО.
Тези въпроси достигат до сърцевината на целта на Алианса, от това колко подготвени са членовете му да водят война срещу Русия до това дали клаузата за взаимна отбрана на НАТО е завеса за сигурност, която трябва да се хвърля около държавите или знак за отличие, който трябва да се спечели. "Вярвам, че Украйна ще стане член на този Алианс и че полагаемото място на Украйна е в НАТО“, е заявил генералният секретар Йенс Столтенберг пред FT. "Съюзниците трябва да решат кога е подходящият момент.“ "В сравнение с 2008 г. Украйна е много по-близо до НАТО сега“, е добавил той, имайки предвид годината, в която потенциалното членство на Украйна е официално обявено без график. "Това е фактическо нещо.“ "[Но] разбира се, има различни идеи, различни предложения на масата, както винаги е, когато се обсъждат важни въпроси“, е заявил Столтенберг, чийто мандат като генерален секретар ще бъде официално удължен до десета година тази седмица. "Абсолютно съм убеден, че ще приключим с нещо, което ще обедини съюзниците и ще изпрати ясно послание.“
Когато балтийските държави Естония, Латвия и Литва се присъединиха към НАТО през 2004 г., измина повече от десетилетие, откакто те си възвърнаха независимостта от СССР. Тогава Русия е в състояние на хаос, хваната между икономически колапс и политически катаклизми, със зле оборудвани и зле управлявани въоръжени сили.
Днес положението е различно. Пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна уби стотици хиляди хора и принуди повече от 10 милиона украинци да напуснат домовете си, в ярка демонстрация на желанието на президента Владимир Путин да използва сила за постигане на милитаристични амбиции. Сега, след повече от 17 месеца война, по време на която съюзниците от НАТО предоставиха на Украйна над 160 милиарда долара военна и финансова подкрепа, западните столици се борят с много по-голям въпрос. След като са дали на Украйна средствата да спрат завоеванието на Русия, готови ли са сега да обещаят, че ако това се случи отново, техните войски също ще се бият и ще умират? И ако не, какво могат да предложат вместо това? "Единствената задача тук [във Вилнюс] и тази, с която всички съюзници са съгласни, е, че оставихме сиви зони на картата преди 15 години, от които Путин се възползва, и сега трябва да сме сигурни, че няма повече сиво“, е заявил един висш дипломат от НАТО. "Става дума за това да покажем кристално ясно къде са линиите.“
Съдбоносна закуска
По време на закуска в Букурещ през 2008 г. семената на сегашната дилема на НАТО са посети. На среща рано сутринта на втория ден от срещата на върха на Алианса същата година тогавашният генерален секретар Яп де Хоп Схефер се среща с президента на САЩ Джордж Буш и неговите френски и германски колеги Никола Саркози и Ангела Меркел. Резултатът от тази закуска и резултат от това, че Меркел е смекчила съпротивата си срещу предложението на Буш да предложи членство на Украйна и Грузия, е изявление на целия Алианс на НАТО. И двете страни "ще станат членове на НАТО“, се посочва в него, без да се предоставя времева линия. Тази декларация, едновременно недвусмислена и неангажираща, е приветствана като голямо постижение. Оттогава тя е потънала в печална слава.
Страни като Германия и Франция, които се противопоставят на членството на Украйна, всяка от които имаше право на вето, предвид единодушното изискване на НАТО за нови членове, са вярвали, че това поставя неопределена пауза върху амбициите на страната. Но в Москва виждат това в другата крайност: равносилно на анексирането на двете републики от НАТО. Това, е заявил Путин на следващия ден, представлява "пряка заплаха“ за Русия и нарушава това, което той разбира като обещание на НАТО да не добавя членове от бившия СССР.
Киев и Тбилиси се оказват в капан между двете позиции: изложени като бъдещи членове на НАТО, но без никаква защита на съюза, която идва с присъединяването. Четири месеца по-късно танковете на Путин нахлуха в Северна Грузия. През 2014 г. неговите специални сили анексират украинския полуостров Крим. НАТО, както добре знаеше Путин, отказва да приеме нови членове със "замразен конфликт“ на тяхна територия. Освен осъдителната реторика, НАТО не прави много, за да накаже Москва. Путин, който присъства на срещата на върха в Букурещ като гост, нарича НАТО блъф.
"Най-опасното място за съседните на Русия страни е да седят в чакалнята на НАТО“, е заявил Маргус Цахна, външен министър на Естония. "И ние направихме точно това преди 15 години с Грузия и Украйна.“ Това е като влизане в чакалнята на спешното отделение на болница", е добавил той: " . . . влизаш, но чакаш и още не си диагностициран. Вие сте зелен, жълт или червен пациент? Трябва да етикетираме [Украйна]. Трябва да започнем процеса." НАТО има самопровъзгласила се политика на "отворени врати“ към бъдещите нови членове. От 2008 г. тя не стои неподвижна, приемайки пет нови членове за изминалите 15 години. Миналата година, в отговор на инвазията на Русия, Финландия и Швеция отправиха ускорени заявления за присъединяване към Алианса. Финландия се присъедини през април; Швеция се надява да стане член през следващите няколко месеца, след като Турция отмени ветото си.
Поставяне на точка
Актуализирането на формулировката за Украйна, договорена в Букурещ, е най-трудната задача на НАТО тази седмица. Въпреки че нито един член на Алианса не вярва, че Киев може да се присъедини, докато е във война, дискусиите за това дали да се подобри статута му и как да се предаде това, са интензивни и емоционални. "Има този огромен спектър от думи от 2008 до пълноправното членство. Като съюз ние претърсихме този спектър през изминалата година на дебати“, е заявил високопоставен американски дипломат. "Ние сме доста близо до това да знаем къде ще се окажем като 31 [членове] и всички са съгласни, че единството е основната цел.“ Малко длъжностни лица са готови да разкрият какъв език е приложим или би бил приложим в тяхното правителство, такава е чувствителността относно това, което вероятно ще завърши като едно изречение в заключенията на срещата на високо равнище.
Тези като американците и германците, които са силно против всякакъв вид език, който предполага незабавни ангажименти по член 5, искат да се уверят, че Украйна ще влезе само когато може да направи необходимите реформи. Байдън заяви миналия месец, че няма да ускори пътя на Украйна към членство. "Няма да го улеснявам. Мисля, че са направили всичко, свързано с демонстрирането на способността за военна координация, но има цял въпрос: сигурна ли е тяхната система? Некорумпирана ли е? Отговаря ли на всички стандарти на всяка друга нация в НАТО? . . . не е автоматично." Други са променили предишната си позиция.
Еманюел Макрон, президентът на Франция, заяви през май, че на Украйна трябва да се даде "път към членство в НАТО“. Намесата на Макрон, който само преди четири години изрази убеждението си, че НАТО е в "мозъчна смърт“, е от решаващо значение за тези, които водят кампания за по-амбициозен език във Вилнюс. "Разбира се, украинците искат да видят думата "покана“ там някъде“, е заявил европейски служител, участващ в преговорите. "Но няма да е неквалифицирано; вместо това ще бъдат намерени някакви думи, които не позволяват това да бъде автоматично. След като призна, че поканата за членство няма да срещне одобрението на САЩ и Германия, на частна среща на външните министри на НАТО през май Столтенберг предложи алтернатива. Когато поканата най-накрая бъде представена на Украйна, предложи той, тя трябва да бъде лишена от бюрокрацията, която идва с официалния план за действие за членство, през който повечето държави преминават, за да се присъединят.
Това трябва да ускори процеса, заяви представители на НАТО. Но няма да пресече ъглите по въпроси, които не подлежат на преговори, включително антикорупционни реформи, използване на модерни оръжия, съответстващи на стандартите на НАТО, съвместими с армиите на съюзниците, и структури за защита на тайното разузнаване на съюза. "Ако Планът за действие за членство вече не е пътят към членство в НАТО, не може да има така наречения пряк път“, е добавил европейският служител. "Предварителните условия все още трябва да бъдат изпълнени.“ Колко време може да отнеме зависи от това кой е помолен. Руски ястреби като Полша например заявяват, че Украйна вече изпълнява някои от тези предварителни условия. "Полша е много ясна, че искаме Украйна да стане по-близо до НАТО на институционално ниво“, заяви външният министър Збигнев Рау пред репортери миналата седмица. "Когато [предварителните условия] бъдат изпълнени, можем да мислим за сравнително бързи темпове за присъединяване на Украйна в НАТО.“
"Израелски модел“?
Украйна има реалистични очаквания какво ще се случи тази седмица. "Членството не е на масата и е твърде късно за промяна на дневния ред“, е заявил един украински съветник към министерството на отбраната . "Турция и Унгария дори се противопоставиха на присъединяването на Швеция към Алианса. Няма да може да се постигне нищо [за Украйна]“, е добавил съветникът. Но лидерите на НАТО са наясно, че ще бъде изпратено съобщение, ако Зеленски напусне Вилнюс с празни ръце. Те имат план: формализиране на ангажиментите за сигурност. НАТО се опитва да подчертае, че предложените гаранции за сигурност са напълно отделни от въпроса за членството в Алианса, за да се защити разграничението на член 5. Но реалността е, че те обикновено се разглеждат като стъпало към присъединяването. Не на последно място, защото основните държави, определени да ги осигурят - така наречената Четворка на САЩ, Обединеното кралство, Франция и Германия са четири от петте най-големи военни сили на НАТО. Въпреки че официалните обещания все още не са съгласувани или заявени публично, служители, участващи в дискусиите, са заявили пред FT, че те ще се съсредоточат върху кодифицирането на съществуващите военни доставки и ще дадат ясно обещание, че те ще продължат. Освен това ще има гаранции за обучението на украинските войски, споделянето на разузнавателна информация и помощта за реформи на отбранителната политика. Вероятно ще има и някаква многостранна декларация с отделни обещания на страните. НАТО също ще издигне съществуващата комисия Украйна-НАТО до съвет. Това дава на Киев равностойно място на масата с членовете на НАТО и му позволява да свиква срещи за "кризисни консултации“. Учредителната среща ще се проведе в сряда във Вилнюс.
Поддръжниците заявяват, че тези мерки не само помагат за защитата на Украйна в краткосрочен план, но и увеличават дългосрочната сигурност и по-добре подготвят страната за членство в НАТО. Но скептиците, като естонския премиер Кая Калас, предупреждават, че те "замъгляват картината“ и отвличат вниманието от членството в НАТО. Калас обича да се шегува, че за човек, на който родният език не е английски, "уверения“, "ангажименти“ и "гаранции“ могат да минат за синоними, докато може да се разчита само на член 5. Украйна е разбираемо предпазлива от хартиените обещания. През 1994 г., съгласно споразумение, наречено Будапещенски меморандум, тя се отказа от своя арсенал от ядрени оръжия от съветската ера, тогава третият по големина в света, в замяна на гаранции за сигурност от Русия, САЩ и Обединеното кралство. Те не се броят за нищо през 2014 и 2022 г. Някои служители представиха ангажиментите като "израелски модел“, подобен на откритата военна подкрепа, която Вашингтон предоставя на еврейската държава. В момента САЩ се ангажират да гарантират, че Израел има "качествено военно предимство“ в Близкия изток и подписват меморандуми за разбирателство на всеки 10 години. Длъжностни лица предвиждат, че Украйна може да има нещо подобно, поставяйки отбраната на страната на подходяща основа би било невъзможно да се обвържем с паритет с Русия.
Бен Талис, старши научен сътрудник в Германския съвет за външни отношения, е заявил, че подобни ангажименти носят допълнителна полза за САЩ. "САЩ все още блокират [членството на Украйна] и блокират поради не съвсем несправедливи, но все още неясни причини: те искат европейците да се грижат повече за собствената си отбрана, а не просто да добавят друга европейска страна, която е зависима от тях“, е заявил Талис . Но някои страни са нервни относно потенциалната цена на ангажиментите, обвързвайки десетки милиарди пари на данъкоплатците във време на нарастващ инфлационен и бюджетен натиск. "Безпокойството е, че колкото повече говорим за гаранции за сигурност, уверения или ангажименти, толкова повече става очевидно, че това е наистина скъпо“, е заявил високопоставен европейски служител, който говори редовно с кабинета на Зеленски по въпросите на сигурността. Изборът за членовете на НАТО, добавя служителят, е: "или моделът на Израел, при който те [Украйна] могат да се защитават, което е скъпо от гледна точка на инвестициите, или моделът на НАТО, при който ние ги защитаваме, ако имат нужда , което е скъпо от гледна точка на отговорността, която поемаме.“ "Твърде много колебание“ Руските сухопътни сили може да са претърпели поражение в Украйна, като западното разузнаване изчислява, че над 200 000 войници са били убити или ранени от миналия февруари. Но въоръжените сили на страната остават мощна сила. И те научават безценни уроци за съвременната война по бойните полета на Украйна. Най-гласните поддръжници на Украйна, особено в Източна Европа, заявяват, че този страх трябва само да принуди НАТО да действа по-бързо. Само с Украйна в НАТО и въоръжена до зъби Европа може да спи спокойно, твърдят те. "Има твърде много колебание и толкова много от това минава през Берлин“, подчертава Талис. "Това, което виждаме, е интересна историческа забрава, особено от Германия, като се има предвид, че те разчитаха на НАТО и американците да ги защитят, докато се възстановяваха след Втората световна война в състоянието, което виждаме днес. "Те не осъзнават реалната цена на европейската сигурност. Краткосрочните спестявания не са реални, ако идват с дългосрочна несигурност“, заявява Талис. "Те трябва да гледат на това като на инвестиция, а не на разход.“
За Столтенберг отговорът на дилемата на Алианса във Вилнюс относно Украйна може да дойде, за да определи неговия мандат. След като запази единството на НАТО по време на войната досега и осигури подкрепата на съюзниците, която позволи на Украйна да отвърне на удара, сега той трябва да намери съгласие по въпрос, който ще определи как изглежда бъдещата сигурност на Украйна, Европа и НАТО. Едно голямо нещо, което войната е променила, според Цахна, естонският министър, е мястото на Украйна в западния свят. Преди нахлуването оставаха съмнения дали Украйна напълно се е отървала от съветското си минало – дали все още е в орбитата на Москва. "Сега е ясно за поколенията, че украинската нация е направила своя собствен избор“, подчертава той. "Нашият въпрос е дали ще ги помолим да се присъединят. Те споделят едни и същи ценности. . . Те принадлежат на нас, на запад. "Те са решили“, добавя той. "И мисля, че ние също трябва да имаме смелостта да вземем исторически решения.“
пон | вто | сря | чтв | пет | съб | нед |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | ||||
4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 |
18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 |
25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 |
Австрия е напът да се откаже от ветото за Шенген срещу България и...
18:46 / 21.11.2024
Австрийски евродепутат: Крайно време е ветото за България и Румън...
18:19 / 21.11.2024
Анкара с остра критика към ЕК заради европейската морска карта, о...
17:40 / 21.11.2024
Биткойнът продължава да поскъпва – стойността му надхвърли 98 000...
16:55 / 21.11.2024
МНС издаде заповеди за арест срещу Нетаняху, Галант и "вероятно л...
15:04 / 21.11.2024
Военният флот на Швеция предаде данни за повредата на кабелите в ...
13:54 / 21.11.2024
Актуални теми