Десни и леви във Франция се обединиха срещу Макрон: отхвърлиха миграционния му план още в зародиш
©
Депутати от крайнодясната партия на Марин Льо Пен, както и много консерватори и левичари, обединиха усилията си, за да отхвърлят законопроекта в първия му ден в Националното събрание, като приеха предложение, предложено от Зелените, което мина само с два гласа.
Отхвърлянето не означава, че правителството трябва да подаде оставка и не означава край на имиграционния законопроект.
Вътрешният министър Жералд Дарманин, който внесе законопроекта в долната камара на парламента преди отхвърлянето му, каза, че е предложил оставка по време на среща с Макрон.
Но Макрон се е противопоставил на тази оставка, разкри самият Дарманин пред TF1, добавяйки, че е бил помолен от президента, както и от премиера Елизабет Борн, да намери друг начин за внасяне на законопроекта.
Сега правителството може да реши да го изпрати обратно в горната камара, да го изпрати на съвместна комисия от сенатори и депутати, за да намерят компромис, или да го оттегли, което е малко вероятно. Той може също да използва специални изпълнителни правомощия, за да принуди приемането му без гласуване.
"Подадох оставката си, защото е нормално да го направя, когато се провалиш (...) ще видим какво ще решим (...) Тази вечер ще се срещнем с премиера, президентът ни помоли да му представим утре следващата стъпка за закона“, заяви Дарманин пред TF1
Законопроектът за имиграцията беше ключова част от опитите на Макрон да покаже, че може да бъде по-твърд по въпросите на закона и реда, като същевременно държи вратите на Франция отворени за чуждестранни работници, които могат да помогнат на икономиката.
Но без мнозинство в парламента, той не може да наложи законопроекта, предвиждащ строги разпоредби, които не се харесват на левите законодатели, и по-либерални аспекти, критикувани от някои консерватори и крайната десница.
Правителството представи законопроекта като основa за по-лесното експулсиране на чуждестранни престъпници. Една разпоредба премахва забраната за експулсиране на тези мигранти, които са пристигнали във Франция преди 13-годишна възраст, какъвто беше случаят с предполагаемия роден в Русия ислямист, който уби учител по френски през октомври.
Други разпоредби, които бяха горещо обсъждани, са дали мигрантите извън ЕС трябва да продължат да получават достъп до безплатно медицинско осигуряване във Франция, както и целта на правителството да улесни легализирането на работници в отрасли, страдащи от недостиг на работна ръка, като кафенета и ресторанти.