Британското списание The Economist е подготвило списък с тенденции, които според редакцията ще повлияят на развитието в света през 2024 година. Сред тях са избори в повече от 70 държави, подкрепата за Украйна в Европа, конфликтът в Близкия изток, нова Студена война и нарастващата роля на изкуствения интелект.

Потокът на живота не може да бъде спрян. Независимо дали става въпрос за ескалиращ въоръжен конфликт, преначертаване на глобалната енергийна карта или бърз напредък в изкуствения интелект, светът се променя със спираща дъха скорост. От Близкия Изток до възхода на електрическите автомобили и лечението на затлъстяването, светът изглежда много по-различен днес в сравнение само преди година или две. Задачата – според автора на материала Том Стендидж – е да се гарантира на читателите, че разполагат с пълната информация за текущите процеси и да бъдат запознати с това какво може да се случи по-нататък.  "Изброяваме десет неща, на които трябва да обърнете голямо внимание през следващата година“, се пояснява във встъпителната част на статията.

1. Избори

През следващата година избори ще се провеждат по целия свят и ще включват повече гласоподаватели от всякога, затова ние ще можем да оценим състоянието на демокрацията в глобален мащаб. През 2024 г. ще има вот в повече от 70 страни с общо 4,2 милиарда души. Така за първи път в историята повече от половината население на Земята ще упражни своето право на глас. Но макар през 2024 г. да има повече избори от всякога, това не означава, че ще има повече демокрация: в много случаи те няма да бъдат нито свободни, нито честни.

2. Вотът на американците, който ще има глобални последици

Гласоподавателите и съдилищата ще произнесат своите присъди за Доналд Тръмп, чиито шансове да се върне в Белия дом се оценяват на едно към три. Вероятно изходът от изборите ще зависи от решенията на няколко десетки хиляди гласоподаватели в шепа променящи се щати. Последствията от това решение обаче ще бъдат наистина глобални, защото ще засегнат всичко - от климатичната политика до военната помощ за Украйна. Всъщност практиката на фалшифициране на изборните резултати в Русия може да означава, че съдбата на Владимир Путин зависи не толкова от руските избиратели, колкото от американските.

3. Европа, давай!

В това отношение Европа трябва да се засили и да предостави на Украйна военната и икономическа подкрепа, от която се нуждае, за да се бори в дългосрочен план, като същевременно подготвя почвата за влизането на Киев в Европейския съюз. Това би била правилната стъпка, която би осигурила и защита, в случай че Тръмп се върне на власт в САЩ и спре подкрепата на Вашингтон за Украйна.

4. Размириците в Близкия изток

Атаката на ХАМАС срещу Израел и ответният отговор на еврейската държава срещу Ивицата Газа радикално промениха регионалния пейзаж и сложиха край на идеята, че светът може да продължи да игнорира тежкото положение на Палестина. Ще се развие ли това в по-голям регионален конфликт? Или ще има нов шанс за мир? Междувременно за Америка, която вече е принудена да работи на границата на възможностите си, това ще бъде тест, който ще покаже дали може да се адаптира към една по-сложна и заплашителна световна среда.

5. Мултиполярно безредие

Планът на Америка да се обърне към Азия, което би й позволило да се съсредоточи върху ескалиращото си съперничество с Китай, бе провален от военните конфликти в Украйна и Ивицата Газа. Русия също губи както концентрацията, така и влиянието си. Замразените конфликти по света постепенно се размразяват, а студените конфликти се нажежават. Несигурността в Сахел нараства. Сега, когато "еднополюсният момент“ на Америка е вече спомен от миналото, светът се готви за увеличаване на конфликтите.

6. Втората студена война

Тъй като растежът на Китай се забавя, напрежението около Тайван нараства и Америка продължава да ограничава достъпа на китайците до ноу хау технологии, реториката за "нова Студена война“ се засилва. Въпреки това западните компании, които се опитват да ограничат зависимостта на веригите си за доставки от Китай, скоро ще разберат, че това е по-лесно да се каже, отколкото да се направи. Междувременно и двата лагера ще ухажват "средните сили“ на Глобалния Юг – не на последно място, за да получат достъп до техните зелени ресурси.

7. Нова енергийна география

Преходът към чиста енергия помага за създаването на нови зелени суперсили и преначертаването на глобалната енергийна карта. Литият, медта и никелът придобиват все по-голямо значение, докато петролът и газът – заедно с регионите, които доминират в доставките им – го губят. Конкуренцията за зелени ресурси променя геополитиката и търговията, като понякога създава неочаквани победители и губещи. Междувременно негативните нагласи към зелените продукти набират скорост сред избирателите, които са убедени, че екологичните политики са заговор на елита срещу обикновените хора.

8. Икономическа несигурност

Западните икономики се представиха по-добре от очакваното през 2023 г., но опасността все още не е отминала и лихвените проценти, поддържани високи за по-дълго време, ще бъдат болезнено изпитание както за компаниите, така и за обикновените потребители, дори ако рецесиите бъдат избегнати (внимавайте за банките и как са засегнати от пазара на търговски имоти, където нещата могат да се объркат). Китай може да се сблъска с дефлация.

9. ИИ става реалност

Бизнесът внедрява технологии с изкуствен интелект, регулаторите се опитват да го контролират, а техническите специалисти продължават да го подобряват. Следващата година ще видим засилен дебат относно най-добрия подход към регулирането на ИИ – и дали аргументите за екзистенциалната заплаха, породена от ИИ, са просто маневра, предназначена да спре напредъка. Неочакваните употреби и злоупотреби с ИИ ще продължат да се увеличават, както и опасенията относно потенциалното му въздействие върху пазара на труда и дори резултатите от изборите. Какво е най-голямото въздействие на ИИ в реалния свят? Ускорява процеса на писане на програмни кодове.

10. Обединяване на света?

Вероятно идеологическите различия ще бъдат оставени настрана, докато светът се наслаждава на Олимпийските игри в Париж, когато астронавтите евентуално обикалят около Луната или когато се провежда международно първенство по крикет за мъже. Но тези, които се надяват на някакво подобие на глобално единство, е много вероятно да останат с разбити илюзии.