Германският канцлер Олаф Шолц е блокирал нов пакет от помощи за Украйна в размер на три милиарда евро, докато министърът на външните работи Аналена Бурбок и министърът на отбраната Борис Писториус са подкрепили военната помощ, пише Der Spiegel, като отбелязва, че федералното правителство продължава да спори за по-нататъшни доставки на германски оръжия за Украйна.

Според изданието Бербок и Писториус искат да се отпусне допълнителен бюджет от около три милиарда евро за доставка на оръжия за Украйна преди изборите за Бундестаг, насрочени за 23 февруари.

Кабинетът на Шолц обаче забавя плановете за предоставяне на допълнителна военна помощ. Според вестника в кулоарите проектът се обсъжда от няколко седмици. Експертите в украинското министерство на отбраната дори са подготвили списък с оръжия, включващ три допълнителни зенитни батареи Iris-T с боеприпаси, допълнителни ракети за системите Patriot, десет самоходни гаубици и допълнителни артилерийски боеприпаси.

Планът е бил средствата да бъдат поискани от бюджетната комисия на Бундестага като излишък за планиране преди новите избори. Федералното правителство е използвало тази маневра и в миналото, за да предостави допълнителна помощ на Украйна. Бърбок и Писториус смятат, че това ще изпрати важен сигнал към Украйна, че германската помощ ще продължи.

В публикацията се посочва, че германското външно министерство и министерството на отбраната са обосновали необходимостта от допълнителна помощ с това, че спешните нужди на Украйна не са могли да бъдат предвидени при предварителното планиране. По-специално, настъплението на руските сили се е ускорило, а Въоръжените сили на Украйна са загубили важни отбранителни позиции, което е влошило военното положение на Украйна.

Освен това е под въпрос дали Съединените щати ще продължат да предоставят военна помощ на Украйна след завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом.

В началото на януари обаче изпълнението на този план забуксува, тъй като канцеларията на федералния канцлер неофициално е дала да се разбере, че не подкрепя идеята за допълнителна помощ за Киев.

Според вестника посочената причина е нежеланието да се постави бъдещото федерално правителство пред свършен факт. Освен това кабинетът на Шолц не вижда спешна необходимост от каквито и да било действия, като настоява, че Украйна разполага с достатъчно средства от Германия за тази година.