Денят 12 март в световната история
©
На 12 март са родени: Лайза Минели - американска актриса и певица; Жорж Дерлю - френски композитор.
На тази дата умират: Григорий I - римски папа, министър-председателят на Сърбия Зоран Джинджич е убит в Белград;</i>
2018 г.
Самолет, опериран от бангладешката авиокомпания US-Bangla Airlines, се срива в международното летище Трибхуван, Катманду, Непал, убивайки 49 от 71-те души на борда.
2017 г.
Бившият президент на Каталуния, Артур Мас, получава забрана да заема публична длъжност в продължение на две години след организирането на неофициалния, неконституционен референдум за независимост през 2014 г.
2015 г.
Исландия оттегля кандидатурата си за членство в ЕС.
2014 г.
Основоположникът на световната мрежа Тим Бърнърс-Лий призовава за дигитална Харта на свободите. Натискът върху интернет от страна на правителствата и корпоративните интереси се увеличава. Затова на системата е необходима онлайн Магна харта, или основни правила, които да защитят нейната откровеност и неутралност.
2013 г.
В Гренландия се провеждат парламентарни избори.
2012 г.
Властите на Сирия се съгласяват с плана за мирно урегулиране на ситуацията в страната предложен от ръководителите на министерството на външните работи на Русия и на Лигата на арабските държави.
2004 г.
При поредица от бомбени атентати в Бомбай, Индия загиват 300 души и хиляди са ранени.
2000 г.
Римският папа Йоан Павел II иска публично извинение за прегрешенията на католическата църква пред човечеството. От началото на папството си на 16 октомври 1978 г. той е направил 95 папски посещения извън Италия и 141 в Италия. Като епископ на Рим е посетил 301 от всичките 334 епархии.
Издал е 13 енциклики, написал е 13 апостолически проповеди, 11 апостолически конституции и 41 апостолически писма. Публикувал е две книги –
“Прекрачване на прага на надеждата" (октомври 1994 г.) и “Дар и мистика: 50-та годишнина от ръкополагането ми за свещеник" (ноември 1996 г.).
Йоан Павел ІІ е председателствал 131 беатификационни церемонии (за блажени са обявени 1 282 души) и 43 церемонии за канонизиране (за светци са обявени 456). Провел е 8 консистории, при които е обявил 201 души за кардинали.
Папата има 38 официални визити, 650 аудиенции и срещи с държавни глави и 212 аудиенции с министър-председатели.
1999 г.
Чехия, Унгария и Полша встъпват в НАТО. НАТО е създаден на 14 април 1949 г. Той е военно-политическият съюз НАТО, сформиран на основата на подписания във Вашингтон от САЩ, Великобритания, Франция, Белгия, Холандия, Люксембург, Канада, Италия, Португалия, Норвегия, Дания и Исландия Северноатлантически договор. Договорът представлява доброволна система за сигурност на независими държави. През 1952 г. към НАТО се присъединяват Гърция и Турция, през 1955 г. - ФРГ, през 1982 г. - Испания, през 1999 г. - Полша, Чехия и Унгария. През 1966 г. от военната организация на блока излиза Франция, а през 1974 г. и Гърция (която се връща през 1980 г.). Във военната организация на Северноатлантическия пакт не влиза Исландия. България става равноправен член на НАТО през 2004 г. Седалището на НАТО е в Брюксел. Дейността на НАТО се допълва от независими парламентарни и неправителствени организации: Парламентарна асамблея (ПА) на НАТО, Евроатлантически съвет за партньорство /ЕАСП/, Програма "Партньорство за мир", Асоциация на Атлантическия договор /АТА/.
След 1989 г. НАТО приема нова стратегическа концепция, по силата на която организацията засилва своята координация и сътрудничество с други международни организации - ООН, ОССЕ, ЕС, ЗЕС и др. След терористичните атаки в САЩ от 11 септември 2001 г. е създадена коалиция за война срещу световния тероризъм.
1994 г.
В английска църква за първи път жена е провъзгласена за свещеник.
1993 г.
Върховният съвет на Русия гласува против проекта за конституция, предложена от Елцин.
1992 г.
Чечня е провъзгласена за независима от Русия.
1992 г.
Украйна установява дипломатически отношения с Куба.
1985 г.
В Женева САЩ и СССР започват преговори по контрол върху въоръженията.
1974 г.
Съветският космически апарат "Марс-6" е спуснат успешно на повърхността на Марс. Кацането става в район с координати: ширина - 24 градуса, дължина -20
градуса. Тази област, според номенклатурата на Международния астрономически съюз, се нарича Пирае Редио. За пръв път са извършени непосредствени изследвания на състава и структурата на повърхността на Червената планета.
На "Марс-6" е монтиран уред за определяне на химичния състав на атмосферата. Уредът е изобретен в института за космически изследвания при АН на СССР под ръководството на доктора на физико- математическите науки Вадим Истомин. Анализът на получената телеметричната информация показва, че атмосферата съдържа няколко десетки процента от някакъв инертен газ. Най-вероятно той е аргон. Въглеродният двуокис и аргонът са основните газове, съставящи атмосферата.
1950 г.
На референдум в Белгия по-голямата част от населението се обявява за възстановяване на монархия.
1942 г.
По време на Втората световна война остров Ява е изцяло завладян от японските въоръжени сили. Явайската операция се води в период 14 февруари – 15 март 1942 г. Тя е военна операция на японските въоръжени сили по време на Втората световна война за завладяване на о-в Ява и на Хол, Индия (Индонезия). На 14 февруари японците извършват въздушен и морски десант в района Палембанга (о-в Суматра), на 19 февруари - на о-в Бали; към края на февруари завладяват о-вите Суматра и Тимор и блокират о-в Ява. На 27-28 февруари японската армия, под командването на адмирал Токахаси (4 крайцера, 14 ескадрени миноносеца) разгромява съюзната ескадра на адмирал К. Доорман (5 крайцера, 10 ескадрени миноносеца) и започва стоварване на войски на о-в Ява. На 5 март е превзета Батавия (Джакарта), на 8 март - Сурабая, и на 12 март о-в Ява е изцяло завладян.
1940 г.
Съветската армия пробива укрепената линия “Манерхайм", настъпва на финландска територия и завладява гр. Виборг и района около него. На следващия ден в Москва е подписан мирен договор, който слага край на Съветско- финландската война 1939- 1940 г.
1936 г.
По време на Втората Световна война СССР и Монголската Народна Република сключват договор за военна помощ в случай на нападение над една от тях от страна на Япония. Договорът установява контрол на СССР над Монголия.
1935 г.
Персия е преименувана на Иран.
1933 г.
Германският президент Хинденбург заповядва да бъде свален флагът на Германската република и на неговото място да бъде издигнато знамето със свастиката на Националсоциалистическата партия.
Паул фон Бенекендорф унд фон Хинденбург (2.10.1847 - 2.08.1934 г.) е немски генерал, политик. Като млад офицер участва във Френско-пруската война (1870-1871 г.); от 1903 г. е главнокомандващ армия. През 1911 г. е пенсиониран. След избухването на Първата световна отново е зачислен във войската, назначен е за главнокомандващ на съсредоточената в Източна Прусия 8 армия. Заедно с ген. Ерих Лудендорф (началник на неговия Генщаб) разбива и унищожава настъпващите руски войски край Таненберг и Мазурските езера. В края на август 1916 г. той оглавява Върховното военно командване, а ген. Лудендорф е назначен за първи интендант. След смъртта на президента Фр. Еберт кандидатурата му за овакантения пост е издигната от десните партии, на проведените през 1925 г. избори с 14,6 срещу 13,7 млн. гласа побеждава кандидата на т. нар. Ваймарска коалиция центриста В. Макс. В съперничество с А. Хитлер и други политици печели президентските избори през пролетта на 1932 г. и получава втори мандат. След като Хинденбург умира, Хитлер приема функциите на държавен глава.
1912 г.
На парижките киноекрани се появява филма “Дамата с камелиите" с участието на Сара Бернар, в ролята на Маргарита Готие.
Истинското име на Сара Бернар е Розине Мари Хенриет Бернар. Започва кариерата си в "Комеди Франсез" през 1862 г. Играе в парижки театри. През периода 1898-1922 година ръководи свой театър, наречен по-късно на нейно име. Нейни роли са Хамлет ("Хамлет" от У. Шекспир), Маргарита Готие ("Дамата с камелиите" по А. Дюма-син), Федра ("Федра" от Ж. Расин), Орлето ("Орлето" от Е. Ростан). Гастролира в Европа и САЩ. Сара Бернар е автор на мемоари. Умира през 1923 г.
1911 г.
Доктор Флетчър от Рокфелеровия институт за медицинско проучване открива причините за детския церебрален паралич.
1894 г.
За първи път напитката кока-кола се появява по магазините в САЩ.
1664 г.
Ню Джърси е провъзгласен за британска колония.
1496 г.
Евреите са прогонени от Сирия.
1229 г.
Армията на кръстоносците навлиза в Йерусалим. Това е края на шестия кръстоносен поход. Християните успяват отново да завладеят Йерусалим, но мюсюлманите си го връщат обратно през 1244 г.
Кръстоносните походи са завоевателни походи на западноевропейските феодали на Изток (1096-1270 г.), организирани под лозунга за освобождаване на християнските светини в Палестина от властта на мюсюлманите. Участниците в тях се наричат кръстоносци, защото към дрехите им са пришити бели кръстове. Повод за нахлуване в Източното Средиземноморие е
завладяването от селджукските турци на византийските владения в Мала Азия и Йерусалим, смятан за свещен град на християните. Византия много пъти иска помощ от западните страни за борба против селджукските турци. От това се възползва Папството, което е идеен вдъхновител и непосредствен организатор на Кръстоносните походи. Целта на папите е да разпалят религиозен фанатизъм, за да заздравят и разширят влиянието на Католическата църква и да подчинят Православната църква на Рим. Основната маса от кръстоносците са обеднелите рицари и големите земевладелци, които се надяват да завладеят икономически по-развитите страни от Близкия изток. От начало в Кръстоносните походи участват и много бедни селяни.
На тази дата са родени:
1946 г.
Родена е Лайза Минели - американска актриса и певица. От 1964 г. тя гастролира в Лондон, Париж, Монте Карло, в градове на САЩ и в нощни клубове на Бродуей. Снима се в киното от 1966 г. Най-големият й успех е ролята на Сали Боулс в “Кабаре" (1972 г., “Оскар"). Снима се също в: “Чарли Бабълс" (1966 г.), “Стерилизираната кукувица" (1962 г.), “Щастливата лейди" (1975 г.), “Нина" (1976 г.), “Нямо кино" (1976 г.), “Ню Йорк, Ню Йорк" (1977 г.), “Артър" (1981 г.), “Това е танц" (1984 г.), “С лед" (1988 г.), “Ченге под наем" (1988 г.), “Артър - 2" (1988 г.), “Отстъпление" (1991 г.), “Излизане" (1991 г.), “Сълзи на съдбата" (тв, 1986 г.), “Успореден живот" (тв, 1994 г.), “Уест Сайдски валс" (тв, 1995 г.), “Джаки се върна" (тв, 1999 г.), “Последните дни на Джуди Гарланд" (тв, 2001 г.). Някои от най-добрите й албуми са: “Liza! Liza!" (1964 г.), “Live at the London Palladium" (1965 г.), “It Amazes Me" (1965 г.), “Come Saturday Morning" (1970 г.), “New Feelin’" (1970 г.), “Liza with a Z" (1972 г.), “Portrait of Liza" (1972 г.), “Cabaret" (1972 г.), “The Singer" (1973 г.), “Live at the Winter Garden" (1974 г.), “New York, New York" (1977 г.), “The Act" (1977 г.), “Liza Minnelli at Carnegie Hall" (1981&1987 г.), “Results" (1989 г. ), “Live from Radio City Music Hall" (1992 г.), “Liza" (1993 г.), “Music from the Life" (1996 г.), “Gently" (1996 г.), “A Touch of Class" (1997 г.).
1925 г.
Роден е Жорж Дерлю - френски композитор. Негови произведения са: "Хирошима, моя любов" (1959 г.), "Стреляйте по пианиста" (1961 г.), "Жул и Джим" (1962 г.), "Презрението" (1963 г.), "Човек на всички времена" (1966 г.), "Конформистът" (1970 г.), "Американска нощ" (1973 г.), "Денят на чакала" (1973 г.), "Взвод" (1987 г.).
1923 г.
Роден е Уолтър Шира - американски астронавт, капитан първи ранг от ВМФ. През 1940-1941 г. той учи в машиностроителен колеж в Нюарк, Ню Джърси. Завършва Военноморската академия в Анаполис, Мериленд през 1945 г. и служи в авиационните части на ВМФ. Шира завършва офицерското училище за морска авиация при Южнокалифорнийския университет и училището за подготовка на летци-изпитатели във военноморския изпитателен център в Патаксент Ривър, Мериленд. От 1959 г. той е в групата на астронавтите при НАСА. В Космоса лети на 3 октомври 1962 г. с космическия кораб “Меркурий". С него прави 6 обиколки около Земята. На 15 октомври 1965 г. съвместно с Т. Стафърд Шира извършва космически полет в качеството си на командир на кораба “Джемини-6". От 11 до 22 октомври 1968 г. лети като командир на космическия кораб “Аполо-7".
1824 г.
Роден е Густав Роберт Кирхоф - немски физик. През 1846 г. той завършва Кьонигсбергския университет през. От 1850 г. е професор в университета в Бреслау, а от 1854 г. в този в Хайделберг. От 1875 г. той ръководи Катедрата по математическа физика в Берлинския университет. Автор е на трудове по оптика, електродинамика, механика и др. През 1847 г. разрешава задачата за разпределение на електрическите токове в разгърнати електрически снопове (правило на Кирхоф). В областта на механиката се занимава главно с въпросите на деформацията, равновесието и движенията на твърди тела и течности. Неговите “Лекции по математическа физика" (1874-1894 г. ) изиграват голяма роля в развитието на теоретичната физика. През 1854 г. Кирхоф и Бунзен започват изучаването на спектъра на пламъка. С това поставят началото на спектралния анализ, въведен по-късно в практиката на химическите изследвания. С помощта на новия метод са открити цезият (1816 г.) и рубидият (1861 г.). През 1859 г. Кирхоф формулира един от основните закони на топлинното излъчване и въвежда във физиката понятието абсолютно черно тяло. През 1860 г. Кирхоф открива правилото за обръщане на спектрите и пръв правилно обяснява тъмните линии в спектъра на Слънцето. Той изказва и предположения за химическия състав на слънчевата атмосфера. Кирхоф е член на Берлинската АН и член-кореспондент на Петербургската АН.
На тази дата умират:
2003 г.
Зоран Джинджич, министър-председателят на Сърбия е убит в Белград.
1957 г.
Умира Ричард Евелин Бърд (25.10.1888, Уинчестър - 12.03.1957, Бостън) – американски полярен изследовател, изобретател, пилот, адмирал. Ръководител на 4 големи американски експедиции в Антарктида. По време на първата експедиция с помощта на съвременни средства (механизиран транспорт, радиовръзка) успява да достигне във вътрешността на Антарктида. Прелита над Южния полюс (ноември 1929 г.). По време на втората експедиция (1933-1935 г.) извършва изследвания над ледника "Рос". Третата експедиция (1939-1941 г.) изследва отделни части на Антарктида. По време на четвъртата експедиция (1946-1947 г.), организирана от американското морско военно министерство, извършва аерофотоснимки на Западна Антарктида и вътрешните й райони. Открива и изследва много неизвестни географски обекти в Антарктида.
1951 г.
Умира Алфред Хугенберг - немски политик и бизнесмен. Той е един от основателите на Пангерманския съюз (1891 г.). От 1909 г. до 1918 г. е генерален директор на фирмата “Круп". През 1916 г. Хугенберг основава собствен концерн, обединяващ много издателства, вестници, телеграфни агенции, кинофирми. През 1919-1920 г. е депутат в Националното събрание. След това е представител в Райхстага от крайно дясната Немска национална партия. Хугенберг финансира Националсоциалистическата партия и помага за установяването на фашизма в Германия. В правителството на Хитлер заема поста министър на продоволствието и селското стопанство. След разгрома на Германия (1945 г. ) Хугенберг е освободен от съдебно дирене.
1699 г.
Умира адмирал Франц Яковлевич Лефорт. През 1678 г. той постъпва на руска служба. Лефорт участва в Руско-турската война (1678-1681 г.). Близък приятел е на Петър I. Адмиралът има важна роля при създаването на армията. Като командир на рота и батальон той участва в Кримските походи (1687 г. и 1689 г.). В Азовския поход (1696 г.) Лефорт командва руския флот. След това организира и ръководи строителството на кораби във Воронежката корабостроителница. През 1697-1698 г. той е един от ръководителите на Великото посолство.
604 г.
Умира Григорий I - римски папа. Той е вторият след Лъв I (440-461 г.), наречен “Велики". Григорий 1 получава най-доброто юридическо образование, за времето си. След блестяща административна кариера стига до поста “префект на Рим" (572-574 г.). Бъдещият папа приема монашество и основава 6 манастира във фамилните си имения на о. Сицилия. Той полага основите на бъдещата Папска държава. Освен това полага усилия за разпространение на християнството и през 596 г. организира мисията на св. Августин Кентърбърийски в Британия. Защитава римското върховенство в спор с константинополския патриарх Йоан Постник. Спорът се води заради титлата “вселенски патриарх". Григорий I е първият папа монах, поклонник на св. Бенедикт Нурсийски. Той последователно разпространява монашеството и на Запад.
За изготвянето на историческата справка на Агенция “Фокус" са използвани следните източници:
Енциклопедия “България" - Издателство на БАН, 1982 г.;
Енциклопедия “Британика" (2004 г.);
Болшая Советская Энциклопедия (1970 г.);
Фамилна енциклопедия “Larousse";
История на Българите - Късно средновековие и Възраждане - Издателство “Знание" ЕООД, Книгоиздателска къща “Труд", 2004 г.;
История на Българите - От древността до края на XVI век - Издателство “Знание" ЕООД, Книгоиздателска къща “Труд", 2003 г.;
История на Българите - Българската дипломация от древността до наши дни - Издателство “Знание" ЕООД, Книгоиздателска къща “Труд", 2003 г.;
История на България по дати - Книгоиздателска къща “Труд", 2003 г.;
Български традиционен календар - БАН, Издателство Вион, 2002 г.;
История на Балканите XIV - XX век - Издателска къща “Хермес", 2002 г.;
Българска военна история - БАН, 1989 г.;
История на войните в дати - Издателска къща “Емас", 2001 г.;
История на Русия - Книгоиздателска къща “Труд", 2002 г.;
История на Османската империя - Издателство “Рива", 1999 г.;
Българска енциклопедия, БАН, Книгоиздателска къща “Труд", 2003 г.;
Исторически бюлетин – на “The New York Times";
Исторически бюлетин – на “The History Channel";
Исторически бюлетин – на “World of Quotes";
Исторически архив на Агенция “Фокус" - отдел “Архив и бази данни" и други.;
пон | вто | сря | чтв | пет | съб | нед |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | ||||
4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 |
18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 |
25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 |
Бенямин Нетаняху: "Хизбула" вече не е същата, върнахме я десетиле...
21:58 / 26.11.2024
Кипър се фокусира върху стратегическото сближаване с НАТО
21:44 / 26.11.2024
The Telegraph: "Часовникът тиктака за Тайван". Китай е почти гото...
20:40 / 26.11.2024
Бившият премиер на Израел: Споразумението за прекратяване на огъ...
18:04 / 26.11.2024
Внезапна паника предизвика срив на цената на биткойна и криптовал...
17:47 / 26.11.2024
Турция преговаря със САЩ и Русия за отмяна на санкциите върху вно...
17:13 / 26.11.2024
Актуални теми
Анкета
Не (15666) | 41% | |
Да, но отложено и превъртам реклами и съдържание (14044) | 37% | |
Да, гледам по традиционен начин (8557) | 22% | |