Въпросът накъде ще се развива Германия, е ключов не само за Стария континент. Дейвид Макалистър - председателят на комисията по външни работи в Европейския парламент. Говори пред bTV за страната след изборите.

"Искаме възможно най-бързо да сформираме ново федерално правителство, което ще е в състояние да взима важни решения от позицията на стабилност. Германците не гласуваха само за промяна на управлението, а искат и промяна на политиката. Ние ще сформираме накрая коалиция с тази, или вероятно с тези партии, които могат да изпълнят повечето точки от нашата програма“, коментира Дейвид Макалистър - председател на комисията по външни работи в Европейския парламент.

“ХДС и ХСС са традиционно германските проевропейски партии. Ние сме за ролята на Германия в ЕС, отстояваме членството в НАТО, ние сме за приятелски отношения с нашите съседи и останалите държави в Европа", заяви още той.

"Що се отнася до Украйна е ясно, че ще продължим нашата политика: Ние стоим на страната на Украйна! Всички искаме мир в Украйна, но той трябва да бъде устойчив  и справедлив. Затова Украйна трябва да бъде в силна позиция при преговори с руската федерация, защото накрая изходът от войната ще има огромно влияние върху архитектурата на мир и сигурност в  Европа. Затова казваме, че не може да се взимат решения за Украйна без участието на Европейския съюз и без, разбира се, участието на Украйна. Това е особено важно“, коментира Дейвид Макалистър.

"Ние имаме дългогодишни интереси да си грижим за трансатлантическите  ни отношения. В момента минаваме през трудна фаза. Безспорно ще заявим ясно на американците - така както те са вашите най-важни съюзници, така е важно и САЩ  да имат истински съюзници в Европа“, казва още той.

"Вярвам, че ако САЩ и Европа останат заедно, тогава нашите интереси и ценности ще бъдат най-добре защитени в света. През последните дни имаше някои смущаващи изказвания на американския президент и върху това трябва да се работи. В търговската политика трябва разумно да си съдействаме, а не да си заплашваме взаимно с мита.

А по отношение на политиката за отбрана и сигурност - като европейци трябва да направим повече,  за да защитим своята сигурност и отбрана и за да защитим европейската позиция вътре в НАТО“, посочи Макалистър.