По неофициални данни Руската федерация е останала без още един задхоризонтен радар - "Воронеж-М" от метровия диапазон, който се намира близо до Орск, Оренбургска област, на 1500 км от сегашната линия на фронта, пише Defense Express.

Предвид факта, че преди това са поразени две задхоризонтни радиолокационни станции "Воронеж-ДМ" край Армавир, говорим за системни удари, допълва украинската медия.

При това не става дума само за удари, а за удари по "стратегическите очи" на Русия, защото тези радари са предназначени за откриване на междуконтинентални и балистични ракети със среден обсег и са част от руската система за предупреждение за ракетно нападение.

Един от тези радари в Армавир държи на "фокус" ​​източната част на Средиземно море и Турция, "Воронеж-М" край Орск не може да бъде насочен към Украйна.

Защото задачата на този радар на границата с Казахстан е да предупреждава за полета на балистични ракети в сектора от Персийския залив до Японско море. Тоест отговорността на "Воронеж-М" край Орск е преди всичко Китай, както и  Индия и Пакистан, а освен тях - и на възможните райони за изстрелване в Индийския океан. 

Така, ако се потвърдят щетите върху "Ворнеж-М", то 50 % от всички захдоризонтни радари, които отговарят за условното направление "юг-югоизток" са извън строя. Въпреки че сега Руската федерация все още има обзор към Китай благодарение на "Воронеж-ДМ" близо до Барнаул  и "Воронеж-М" (№8) близо до Усолье-Сибирск в Иркутска област (№7). Разстоянието до тях от условния Краматорск е около 3,2 хиляди и 4,5 хиляди километра по права линия.

Също така, ако щетите се потвърдят, тогава отново ще се постави въпросът защо такива стратегически обекти в Руската федерация изобщо са без ПВО зашита, пита украинската медия. 

Defense Express отбелязва, че има още няколко радара тип "Воронеж" в напълно достижим обхват на Украйна. Това е "Воронеж-М" близо до Санкт Петербург в Лехтус - 900 км. В неговата зона за наблюдение са Северно море и Северният Атлантик, където се намират районите за изстрелване на стратегическите подводници на НАТО.

В неделя, 26 май, дрон на Главното разузнавателно управление (ГРУ) към Министерството на отбраната на Украйна атакува РЛС (радиолокационна станция) в град Орск, журналисти от "Схеми“ публикуваха сателитни снимки от Planet Labs, които показват последствията от атаката 

Досега най-отдалечената цел, поразявана от украински дронове, бе обект в град Салават (Башкортостан), който се намира на 140 километра по-близо до украинската граница в сравнение с Орск.