Дебел слой слуз се появи отново в Мраморно море, което породи опасения за възможно повторение на кризата от 2021 година, когато морската флора и фауна в района бяха заплашени от опустошение, съобщава местната телевизия NTV.

Изследователи от Истанбулския университет откриха дебел слой от лепкавото вещество на дълбочина от едва 22 метра. Очакванията им са били морската слуз да бъде на над 300 метра под повърхността на морето.

Отделно изследователи, изучаващи залива Коджаели, се натъкнали на морска слуз близо до повърхността на водата, на дълбочина от 10-15 метра. Подводни кадри потвърдиха, че този екологичен проблем се задълбочава.

Морската слуз, открита за първи път в големи количества през 2021 година в този район, може да задуши морския живот и да наруши цялата екосистема на Мраморно море.

Мелек Исинибилир Окяр, декан на Факултета по водни науки в Истанбулския университет, предупреди, че настоящата ситуация е подобна на тази от 2021 година и че липсата на действия може много бързо да доведе до срив на живота в това море, със сериозно въздействие както върху неговата екосистема, както и върху околните райони.

"Мраморно море ни моли да чуем вика му за помощ“, подчерта Окяр, който участва в изследването, в съобщение, публикувано в социалната мрежа X. "Образуването на слуз на 20 метра под повърхността на морето тревожи хора на науката като мен“, добави той.

Експертите отдават явлението най-вече на битовите и производствените отпадъци.

Турция стартира мащабна кампания за почистване през 2021 година с план за действие от 22 точки - инициатива, която първоначално доведе до намаляване на морската слуз.