Давкова пред ООН: Присъединяването на РСМ към ЕС не трябва е за сметка на нашата история и идентичност
©
Разширяването на Европейския съюз, според Силяновска Давкова, "трябва да бъде обвързано с меритократичните критерии от Копенхаген и да бъде освободено от ветото, свързано с опита за ревизия на историята и незачитане на националната и културна идентичност".
"Обединението на Европа е като недовършена симфония без нас. Европейският съюз е не само политическа система, но и политическа философия, в която вярват повечето македонски и балкански политици и граждани. Интеграцията е мощен мотив и ключова сила за демократично развитие", заявява тя.
Пълната интеграция на Балканите в ЕС, според нея, ще сложи край на безкрайното преначертаване на граници и балканизацията като явление.
"Но, разбира се, балканските държави трябва да се държат по европейски стандарти, регионално да се свързват и да си сътрудничат. Опитът е ценен и се очаква помощта на страните от региона, които са станали част от ЕС, както и тези, които са на утвърдения европейски път. Трябва да се научим да се подкрепяме, както при пандемията от COVID-19, наводненията и пожарите, вместо да се блокираме на европейския път. Homo Balcanicus може да бъде Homo Europicus, когато си поиска", подчертава Силяновска Давкова.
Както подчертава тя пред Общото събрание, "за Скопие членството в ЕС, след 20 години преговори и цели 16 положителни доклада от Европейската комисия, прилича на г-н Годо ("В очакване на Годо" от Самюъл Бекет), защото го чакаме от 2005 г., насърчени от международни представители с припев: "само това условие", "само тази отстъпка", "само тази конституционна поправка".
"Така се превърнахме в държава sui generis ("сама по себе си"), с 36 конституционни промени за 30 години, закотвена в геополитическия регион, наречен Западни Балкани", коментира Силяновска Давкова.
Тя припомня, че "страната като една от шестте съставни югославски републики е участвала в създаването на ООН, а при приемането си в ООН през 1993 г. е била изправена пред голяма несправедливост и все още се сблъсква с нея".