DW: Западните оръжия на ВСУ чакат с месеци за ремонт заради европейската бюрокрация
©
"Оценявам това оръжие като най-доброто и най-точното. А по отношение на защитата на личния състав - като най-издръжливото“, заявява украинският артилерист Богдан Нагай за самоходната немска гаубица Panzerhaubitze 2000.
Съществува обаче голям проблем - повреди поради интензивна употреба. Сред най-често срещаните проблеми военният назовава софтуерни сривове, прегряване на контролните блокове и износване на цевите на гаубицата. Понякога до две трети от германските артилерийски установки, с които разполага ВСУ, стоят неизползваеми поради временна неизправност, твърди събеседникът на DW. Нещо повече, дори онези неизправности, които украинците могат да отстранят на място, не се ремонтират дълго време поради недостиг на резервни части.
"Колко време - зависи от доставката на резервните части. От два до шест месеца“, отбелязва артилеристът.
Страните-донори на оръжие са добре запознати с проблема. Още през септември тази година Маркус Фабер, председател на комисията по отбрана в германския парламент (Бундестага) се възмущава, че повечето германски превозни средства са изведени от строя поради тривиални повреди, отколкото в резултат на вражески огън.
В началото на октомври производителят на гаубици, френско-германският отбранителен концерн KNDS, откри филиал и офис в Киев в опит да ускори процеса на ремонт на тези оръжия. Украинското министерство на отбраната нарича създаването на съвместни предприятия и представителства на западни производители на оръжие в страната – "ключови мерки за ускоряване на ремонта на западно оборудване“.
Но като цяло войната в Украйна извади на повърхността много недостатъци в организацията на европейската отбранителна промишленост, твърдят събеседниците на DW. По-специално, изненада предизвика проблемът с бързото износване на цевите на гаубиците, който според запознати се изостря от недостатъчното ниво на стандартизация. Оказва се, че не всички производители на боеприпаси, дори в рамките на ЕС, сертифицират продуктите си за всички основни видове оръжия.
Така че украинците използват за немските гаубици всички 155-милиметрови снаряди, които могат да намерят. Но поради липсата на сертификация всяка страна от НАТО (а и не само от нея) произвежда тези снаряди по-различен начин, така че те невинаги са оптимално подходящи за германските гаубици. Това ускорява износването на цевите и другите системи на самоходните артилерийски установки (САУ).
Друг голям проблем, който пречи на бързия ремонт на оборудването, е европейската бюрокрация. "За да изпрати резервни цеви за САУ или друга резервна част, която чака в Украйна, Германия трябва да получи лиценз за износ на военни продукти за всяка бройка. Вместо със седмици, процесът се проточва с месеци“, оплаква се пред медията представител на отбранителна компания.
По инициатива на германският канцлер Олаф Шолц Европейския съюз се опитва да въведе "военен Шенген“, но процеса е едва в началото си. И докато не съществува "военен Шенген“, всеки значителен ремонт на украинските оръжия доставени от Запада може да отнеме месеци, особено ако оборудването трябва да бъде изнесено за ремонт в ЕС.
"Тъй като украинската държава не е член на съюза, трудностите възникват още на етапа на преминаване през митническите процедури на границата“, обясняват запознати експерти. Например силно повредени Panzerhaubitze 2000 се транспортират до Словакия за ремонти дейности. "Когато стигнат дотам, те остават за ремонт до една година, а може би и повече“, изтъква артилеристът Нагай.
Според украинските военни, тези проблеми засягат не само германските гаубици, но и всички западни оръжия, включително стрелковото оръжие. "Полските автоматични пушки лежат наоколо, защото няма резервни части“, допълват военните.
За да намалят нивото на проблема, украинците "в полупроизводствени условия“ изработват някакви прости нискотехнологични резервни части, чието набавяне от партньорите е дълго и трудно.
Радослав Велков