Чешкият президент: Китай не иска мир в Украйна
©
Коментарите му идват в момент, когато Китай се опитва да се позиционира като миротворец в Украйна, като наскоро представи пътна карта за прекратяване на конфликта. И докато повечето западни съюзници са скептични към предложенията, някои страни като Франция настояват, че Китай може да играе важна роля в мирните преговори.
Павел, бивш генерал и високопоставен лидер на НАТО, обаче беше категоричен. Що се отнася до Украйна, заяви той, Китай иска само най-доброто за себе си - и засега това е повече война.
"Вярвам, че е в интерес на Китай да продължи статуквото“, заяви Павел, "защото това може да тласне Русия към редица отстъпки“.
Пекин, заяви той в интервю в края на миналата седмица, може да получи евтин петрол, газ и други ресурси от Москва – в замяна на своето "безгранично“ партньорство с Кремъл. "За Китай също е добре, че Западът вероятно става малко по-слаб, като подкрепя Украйна“, добави той.
Забележките на Павел изглеждаха далновидни, когато само часове след изказването му посланикът на Китай във Франция провокира възмущение, като обяви, че бившите съветски страни нямат "ефективен статут“ в международното право – коментар, който дойде в отговор на въпрос дали Крим принадлежи на Украйна.
Въпреки че Пекин в понеделник се дистанцира от забележките, инцидентът разпали разгорещения разговор около това дали Китай някога може да помогне за постигането на мир в Украйна.
"Не мисля“, казва чешкият лидер, че "Китай има реален интерес да разреши войната за кратко време“.
Павел, който встъпи в длъжност като президент миналия месец, заяви, че Пекин използва войната, за да се учи.
"Китай извлича поуки от конфликта всеки ден“, отбеляза той. "Те следят отблизо какво прави Русия, как реагира Западът“.