Повече от 1000 години шахматът е синоним на войната. Сега Владимир Путин съчетава древната игра със съвременните хитрости, опитвайки се да спечели един твърде реален конфликт през 21-ви век, пише европейската редакция на Politico.

"Фокус“ представя превод на материала без редакторска намеса и с уточнението, че той отразява единствено гледната точка на автора му Даря Мещерякова

Геополитическата стратегия на Съветския съюз и на руснаците е дълбоко преплетена с офицери, пешки, царе и царици от толкова дълго време, че е трудно да се определи къде свършва спортът и къде започва истинската битка.

Три години след пълномащабното нахлуване в Украйна един от най-добрите руски играчи се превърна в яростен пропагандатор на войната на Кремъл, като дори лично доставя военно оборудване на фронтовата линия. Срещу него, не през 64 черно-бели квадрата, а през зейналата пропаст, която разделя поддръжниците на Путин от останалите, са най-известният гросмайстор на всички времена и треньорът на настоящия най-добър играч в света, които се обявяват против поведението на президента.

Докато западният свят затваря вратите си за Русия след инвазията през 2022 г. - изтегляйки бизнеса, забранявайки износа и забранявайки на спортните ѝ отбори да участват в международни състезания - Москва някак си успява да запази контрола върху ключови шахматни институции, предпазвайки Русия от спортни санкции и позволявайки на играчите ѝ да продължат да се състезават на международно ниво. Тя дори беше домакин на доходоносни турнири в завзетите украински територии Крим и Донбас.

За критиците на Москва световният шахмат се превърна в инструмент на меката сила, с който Кремъл нормализира и институционализира убийствената си окупация на съседната страна.

Бюрократ и куче нападател

Връзките между Кремъл и шахмата са дълбоко вкоренени. И ако някой олицетворява размитите граници между политиката и спорта, това е Аркадий Дворкович.

С посивялата си коса и спокойната си усмивка президентът на Световната федерация по шахмат (известна с френската си абревиатура ФИДЕ) излъчва атмосфера на средностатистически спортен бюрократ.

И все пак този невзрачен външен вид прикрива забележителната биография на Дворкович като висш кремълски апаратчик, който от 2012 г. до 2018 г. е бил вицепремиер в режима на Путин. Преди това той е бил старши съветник на тогавашния президент Дмитрий Медведев, който сега е един от най-агресивните публични поддръжници на войната срещу Украйна.

"Днес ФИДЕ е инструмент на геополитическата работа на Русия“, коментира пред брюкселската медия Олександър Камишин, ръководител на Украинската федерация по шахмат. "Той е носител и изпълнител на задачите, които се осъществяват от Кремъл“.

Ролята на Дворкович в управлението на световния шахмат предизвика и острата критика на Гари Каспаров, едно от най-големите имена в шахмата.

Каспаров, шесткратен световен шампион и руски дисидент, подчерта, че Дворкович многократно е използвал шахматната дипломация за засилване на влиянието на Москва. Той описа ФИДЕ като "външната ръка на КГБ“ и посочи примери, в които пристигането на делегации от Кремъл съвпада със събития на ФИДЕ в стратегически региони като Казахстан и Пакистан.

Каспаров смята, че тези модели показват как дейностите на ФИДЕ често съвпадат с геополитическите цели на Русия, дори и да не са пряко доказателство за заговор между Москва и световния шахмат.

Преди това Дворкович оглавяваше Сколково - базирания в Москва иновационен център, санкциониран от САЩ за производство на военни технологии за руските въоръжени сили. Макар че Дворкович напусна Сколково шест месеца преди налагането на санкциите, през март 2022 г. той направи изявление, което беше предадено на руските медии от фондация "Сколково“ и в което повтори пропагандата на Кремъл относно Украйна.

Той твърди, че е "възпитан в патриотизъм“ и изразява гордост от руските войници, като същевременно се позовава на "нацизма“ - термин, често използван от руските служители, за да оправдаят агресията в съседната им страна.

Съпругата на Дворкович, Зумруд Рустамова, все още управлява бизнес в Русия. В продължение на почти десетилетие тя ръководи кипърския офис на инвестиционния холдинг "Нафта Москва“ на руския сенатор и милиардер Сюлейман Керимов, като същевременно заема водещи и доходоносни позиции в полиметални групи.

Нито Дворкович, нито съпругата му са санкционирани от ЕС или САЩ, но украинският президент Володимир Зеленски удря Рустамова със санкции през 2023 г.

Малкълм Пейн, британски майстор на спорта по шахмат и журналист, заявява, че управленската структура на ФИДЕ се е променила под ръководството на Дворкович, консолидирайки ключови позиции в руски ръце.

"ФИДЕ е изцяло в ръцете на Русия. Използвайки значителен брой ресурси, те осигуриха на Дворкович председателския пост, като промениха устава“, каза Пейн.

"Ако погледнете уебсайта на ФИДЕ, ще видите, че много от ключовите позиции се заемат от руснаци, но най-важното нещо, разбира се, е позицията на президента“, допълва той. "Дворкович е в трудна позиция, опитвайки се да съчетае това, което би трябвало да е правилния интерес на една световна спортна организация, с това, което са интересите на диктатурата, която е нахлула в друга страна.“

Въпреки дългата сянка, хвърлена от връзките му с Кремъл, защитниците на Дворкович твърдят, че той просто се фокусира върху това да гарантира, че състезателите не са несправедливо наказани от по-широки геополитически конфликти. Дворкович е казвал, че етичните решения на ФИДЕ имат за цел да гарантират, че "спортът, включително шахматът, остава достъпен за играчи от цял свят“.

Дворкович и ФИДЕ не са отговорили на няколкото искания за коментар по различни канали относно връзките му с правителството.

От шахматната дъска до фронтовата линия

Ако Дворкович може би се възприема като кремълска пешка, която се движи бавно и стратегически в безвкусни заседателни зали по света, то Путин разполага и с черен офицер, който действа с размах и ефективност директно на вражеска територия.

Сергей Карякин, шахматен гросмайстор, роден в Крим - украинският полуостров, незаконно анексиран от Русия през 2014 г. - от години е гласовит поддръжник на войната на Путин. Напоследък той заменя шахматните фигури с активна роля на фронтовата линия, където помага за популяризирането на гледната точка на Москва за конфликта в ефира.

"Всъщност той не се занимава само с пропаганда“, заявява пред брюкселската медия Петер Хайне Нилсен, датски треньор на многократния световен шампион Магнус Карлсен. "Той е на фронта и доставя оръжия. Това е най-лошото, което някога е виждано в историята. Той има всички условия за доживотна забрана“.

Карякин също така е документиран да посещава военни зони като окупираната Авдеевка, която руските сили превзеха през февруари 2024 г., и да доставя оборудване на войските на Кремъл. През септември 2024 г. той оцелява при атака с дрон близо до Харков, докато пътува с руските военни. Ролята му на пропагандист, където публикува в Telegram за около 24 500 последователи, включва разпространяване на дезинформация за войната.

През февруари ЕС наложи санкции на Карякин, като го обвини, че подкрепя войната на Москва, "включително като публикува отворено писмо до президента Владимир Путин, пътува до украинските територии, завзети от Русия, и събира военни доставки в подкрепа на руските въоръжени сили. За тези си действия той е награден с медал на Руската федерация "За заслуги към Отечеството“.

Карякин не е отговорил на многократните молби за коментар от страна на брюкселската медия.

Въпреки документираните действия на Карякин ФИДЕ реагира хладнокръвно.

През март 2022 г. Етичната и дисциплинарна комисия на органа отстрани Карякин за шест месеца, позовавайки се на нарушения на кодекса на организацията. Този ход беше възприет от противниците на руското влияние в шахмата като стратегически опит да се защити Дворкович от критики. Въпреки това пропагандата на Карякин само се засили след отстраняването му и ФИДЕ не успя да наложи допълнителни наказания.

Критиците откриват ръката на Кремъл, която ръководи ФИДЕ, оказвайки натиск върху Дворкович и защитавайки Карякин.

През септември 2024 г. Карякин е назначен в Съвета на федерацията на Русия като представител на Крим. Това обвързване с Кремъл прави спортните санкции политически чувствителни за Дворкович, който все още остава под известен натиск да балансира между международните норми и отношенията си с руските власти.

"Карякин се занимава с много шахматни дейности за "Единна Русия“ [политическата партия на Путин], вижда се често с Медведев, например, бившия шеф на Дворкович“, заявява Нилсен. "Карякин има протекция и това ще има последствия за Дворкович, ако той го забрани“.

Той предлага западните правителства - както е направил ЕС - да заобиколят спортните организации и да наложат свои собствени санкции: "Със сигурност ще насърча британското правителство да направи това.“

Стряскащият случай на Карякин подчертава по-широката борба на международните спортни организации за прилагане на етични стандарти в условията на ескалиращ геополитически натиск.

"Това е типично балансиране“, коментира Нилсен. "Но основателният въпрос е: защо ФИДЕ и другите не си вършат работата?“

Съветският монопол

Шахматът заема важно място в руската история, дълбоко вкоренено в културата и политиката на страната.

За първи път играта придобива популярност сред руските аристократи през XIX в., но едва след като комунистите поемат властта и създават Съветския съюз, тя се издига до нови висоти. Те популяризират шаха като евтин, но ефективен инструмент за обединяване на огромното мултиетническо население.

По нареждане на Йосиф Сталин през 30-те години на ХХ век шахматът се превръща в държавно спонсорирано занимание, като в целия СССР се разрастват школи, клубове и състезания. Интелектуалната строгост на играта я превръща в идеално средство за демонстриране на съветското превъзходство на световната сцена.

Съветската шахматна машина е без аналог. Обещаващите таланти са откривани отрано и са възпитавани чрез солидна мрежа от школи и програми за наставничество, най-вече под ръководството на световния шампион Михаил Ботвиник. Шахматните списания, грандиозните турнири и филмите представят играта като престижно занимание, достъпно за всички граждани - от работниците във фабриката до учените.

Шахматът е както стратегически инструмент, така и забавление. Най-добрите играчи като Анатолий Карпов през 70-те години и Каспаров през 80-те години на миналия век се превръщат в популярни личности, печелейки престиж и привилегии, които са рядкост за съветските граждани, включително възможности за пътуване в чужбина по време на Студената война.

Доминацията на Съветския съюз в световното първенство с осем победители в продължение на няколко десетилетия е доказателство за инвестициите на държавата. Разпадането на СССР през 1991 г. обаче разрушава голяма част от инфраструктурата, която поддържа този контрол. Клубовете са приватизирани, най-добрите играчи емигрират, а финансирането намалява, което бележи спад в някогашното безспорно превъзходство на Русия.

Въпреки тези неуспехи руското влияние в шахмата се запази - което ни връща към ФИДЕ.

От 1982 г. насам организацията е силно повлияна от руски фигури, като Кирсан Илюмжинов и Дворкович, които са били и двамата президенти. Илюмжинов дори е играл шах с либийския диктатор Муамар Кадафи по време на едновременното им управление.

През последните години руският шахмат е съпътстван от противоречия, тъй като Путин става все по-агресивен на световната сцена.

За известен период от време единствените официални спонсори на федерацията са руски компании, включително държавни гиганти като Руските железници и корпорацията за атомна енергия "Росатом“, което подчертава зависимостта ѝ от капитали, свързани с Кремъл, и повдига въпроси относно финансовата прозрачност.

Западните санкции след инвазията през 2022 г. ограничиха участието на руските играчи в световни събития под техния национален флаг. Но руснаците продължават да се състезават в индивидуален капацитет, често без да са осъдили публично войната. А през 2023 г. Руската шахматна федерация спорно промени принадлежността си от Европейския шахматен съюз към Азиатската шахматна федерация - ход, разглеждан от критиците като циничен опит за заобикаляне на санкциите.

"Чиста индоктринация"

Руският надзор над световния шахмат породи въпроси за ФИДЕ относно нейния неутралитет и ангажираност към международното право - след разгорещен правен спор относно шахматни турнири с големи парични награди, провеждани в завзетите територии на Украйна.

През юни миналата година Етичната комисия на ФИДЕ издаде знаково решение срещу Руската шахматна федерация (РШФ), с което наложи двугодишно отстраняване на организацията след жалба от Украинската шахматна федерация.

Обвиненията са сериозни: организиране на шахматни турнири в завзетите територии, сътрудничество със санкционирани лица и нарушаване на политиката на неутралност на самата ФИДЕ. С решението се налага и порицание на Дворкович.

Но в противоречив развой на събитията Комисията отменя голяма част от това решение при обжалване само три месеца по-късно. На 13 септември отстраняването от длъжност е заменено с глоба от 45 000 евро - а порицанието на Дворкович е изцяло отменено.

Нилсен се противопоставя остро на това решение. "С облекчаването на наказанията ФИДЕ легитимира действията на РШФ в окупираните територии“, казва той. Той отбеляза, че регионалните шахматни федерации в Крим и Донецк са били официално интегрирани в руската система, което е явно нарушение на устава на ФИДЕ и на териториалния суверенитет на Украйна.

"ФИДЕ си е затворила очите“, добавя Нилсен. "Не става въпрос за деца, играещи шах, а за Русия, която институционализира окупацията чрез спорта.“

Етичната комисия на шахматната федерация се състои от седем членове. Според официалните документи решението за смекчаване на санкциите е взето от трима души: Франсоа Стридом, председател на комисията от Южна Африка, американецът Дейвид Хейтър и индиецът Равиндра Донгре.

Стридом, южноафрикански адвокат и дългогодишен бюрократ в областта на шахмата, който според Нилсен в крайна сметка е изиграл решаваща роля за смекчаването на санкциите, също така заема важна длъжност - ръководител на Камарата за разрешаване на спорове - свързана с Международната боксова асоциация (IBA), организация, ръководена от руския чиновник Умар Кремлев.

Връзките на ветерана (разкрити от украинското издание за спортни новини Tribuna) с международната адвокатска кантора SILA, която представлява различни руски спортни организации, допълнително подхраниха твърденията за пристрастност.

Стридом не е отговорил на молбата на медията за коментар, но на публичната си страница във Facebook той определя критиките за връзките му с Русия като "теории на конспирацията“.

Критиците изтъкват, че руските шахматни състезания в Крим и Донбас са особено зловещи.

"Това, което Русия прави в окупираните територии, е чиста проба индоктринация“, казва Камишин, президент на украинската шахматна федерация, пред Politico. "Ние губим от тях, тъй като не можем да организираме толкова много турнири. [Последният ни турнир за 70 деца се проведе през октомври в Ирпин, а наградният фонд беше само 500 долара.“

Според документите, получени от Tribuna, организираните от РШФ турнири в завзетите региони изискват от играчите да представят лични данни и да получат руски документи, което засилва контрола на Москва. Украинските представители, включително шахматният шеф Камишин, твърдят, че това нарушава не само правилата на ФИДЕ, но и Олимпийската харта.

"През последните 10 години Русия е организирала повече от 2600 турнира в окупираните украински региони“, казва Нилсен и добавя, че те се финансират от дълбоки руски джобове.

Повече от 6 000 играчи от контролираните от Русия територии в Украйна са регистрирани от РШФ в нейната рейтингова база данни, като близо 5 000 от тях са на възраст под 20 години.

"Наивни“ по отношение на Русия

Противниците на руското влияние в шахмата обаче все още не са проверени и пример за тяхната борба са хора като Нилсен и съпругата му Виктория Чмилите-Нилсен, бивш председател на литовския парламент.

Пътят на Нилсен от обещаващ млад шахматист до треньор от световна класа и откровен активист е оформен от опита му в Русия.

В началото на кариерата си Нилсен пътува до руски шахматни центрове, за да се поучи от богатите им традиции в играта, но става свидетел на преплитането на шахмата с олигархични и политически влияния. "Бях един от онези западни хора, които вярваха, че ангажирането с Русия ще доведе до мир“, казва той. "Сега виждам колко наивен съм бил.“

Светогледът на Нилсен е допълнително оформен от съпругата му, Чмилите-Нилсен, която също е гросмайстор по шахмат.

Започнала да се занимава с шахмат на шестгодишна възраст, тя постига зашеметяващи ранни победи, включително на европейски и световни младежки първенства. След като преминава към политиката в зряла възраст, Чмилите-Нилсен става ключов поддръжник на Украйна в Литва, като води парламента си да приема резолюции, осъждащи агресията на Москва и признаващи Русия за държавен спонсор на тероризма.

Нейната твърда подкрепа за Украйна стимулира политическата активност на самата Нилсен.

"Животът в Литва, където разбирането за Русия е по-остро, и лидерството на съпругата ми в тези трудни времена оказаха дълбоко влияние върху моята перспектива“, казва той пред Politico. "Тя отиде на фронтовата линия през 2021 г. и ми разказа впечатленията си за тази война. Това ме накара да преосмисля какво всъщност прави Русия в Украйна“.

Когато Русия започна инвазията си през 2022 г., Нилсен се превърна в един от най-гласовитите поддръжници на украинския суверенитет в света на шаха. Той обединява сили с украинския гросмайстор Андрий Баришполец в изборите на ФИДЕ през 2022 г., в злополучно предизвикателство към ръководството на Дворкович.

"Първоначално се колебаех дали да се включа в президентската кампания на ФИДЕ, но виждайки дълбоките връзки между шахмата и политиката и вдъхновен от прозренията на съпругата ми за ролята на Украйна и Литва, почувствах, че е мой дълг да се застъпя за прозрачността и почтеността в света на шахмата“, казва той.

Трудната борба на Украйна

За украинския шахматист Камишин шахматната дъска представлява нещо повече от стратегия: Тя е бойно поле, на което се пресичат принципи, дипломация и национална идентичност.

Бивш министър на стратегическите индустрии на Киев, който ръководи железопътната инфраструктура на страната в първите дни на войната с Русия, Камишин е избран за президент на шахматната федерация на страната в началото на септември 2024 г. Той е един от най-влиятелните хора в страната и е тясно свързан с президента Володимир Зеленски. И той има няколко амбициозни цели за своя мандат.

Камишин иска да засили позициите на Украйна във ФИДЕ, да се застъпи за спирането на дейността на руската шахматна федерация и да настоява за отстраняването на руски граждани от ръководството на ФИДЕ. Това ще бъде трудна борба.

"Днес ФИДЕ е загубен стратегически фронт за цивилизования свят“, заявява Камишин, като подчертава как Москва се е окопала в ръководния шахматен орган, контролирайки неговите решения и операции. "Това не е просто руски гражданин, който ръководи ФИДЕ - това е федерация, управлявана по руски стандарти.“

Един от най-спорните въпроси в шахматната дипломация, споделя Камишин, е стремежът на Русия да интегрира отново своите играчи под националните знамена и химни въпреки продължаващата агресия. "Докато те водят несправедлива война, убивайки нашите спортисти, шахматисти и цивилни граждани, това е неприемливо“, заявява той.

Освен геополитическата борба, тъй като силите на Путин продължават напред в източната част на Украйна, а президентът на САЩ Доналд Тръмп е готов да намали американската подкрепа за Киев, Камишин се ръководи от мисията си да възстанови шахмата в Украйна като стратегически инструмент и символ на устойчивост.

"Украинците трябва да станат по-умни и по-силни“, казва той. "Шахът е жизненоважен елемент от тази стратегия. Ние ще се борим на всички фронтове - на шахматната дъска и извън нея.“