Главният инспектор на Американската агенция за международно развитие е бил уволнен във вторник, ден след като службата му публикува доклад, в който критикува усилията на администрацията на Тръмп за ликвидиране на агенцията, съобщава източник, запознат с въпроса, пред CNN.

Във вторник вечерта Пол Мартин е бил информиран с имейл от заместник-директора на Службата за президентски кадри, че длъжността му на главен инспектор на USAID е "прекратена, считано от днес“.

Говорител на Службата на генералния инспектор на USAID потвърждава уволнението на Мартин и заявява, че не е посочена причина за отстраняването му. CNN потърси Белия дом за коментар.

Съгласно закона администрацията е длъжна да уведоми Конгреса за уволнението на главен инспектор 30 дни предварително и да представи конкретни причини за освобождаването на наблюдателите.

Мартин изпълнява длъжността генерален инспектор от декември 2023 г. Докато президентът Доналд Тръмп уволни генералните инспектори на повече от дузина федерални агенции през първата седмица от встъпването си в длъжност, инспекторът на USAID остана на поста си. Инспекторатът провежда разследвания и одити на всякакви потенциални злоупотреби, измами, разхищения или злоупотреби от страна на правителствена агенция или нейния персонал и издава доклади и препоръки за своите констатации. Службата на генералния инспектор е предназначена да работи независимо.

Служителите от Службата на генералния инспектор на USAID също така са били информирани, че вече нямат достъп до физическото си офис пространство, съобщават двама запознати източници пред CNN. Въпреки че администрацията на Тръмп затвори сградата на централата на USAID във Вашингтон миналата седмица, на служителите в офиса на инспектора все още е било разрешено да работят лично в същата сграда до вторник.

В доклад от понеделник Службата за наблюдение на USAID заяви, че намаляването на персонала на USAID от администрацията на Тръмп и мащабното замразяване на чуждестранната помощ са затруднили проследяването и реагирането на потенциални злоупотреби с 8,2 млрд. долара хуманитарна помощ, финансирана от американските данъкоплатци.

През последните седмици администрацията на Тръмп предприе агресивни действия за разформироване на USAID, като се опита да пусне в отпуск хиляди пряко наети служители на USAID и да отстрани десетки изпълнители, които работят за агенцията. Миналия петък федерален съдия временно блокира тези планове и спря ускореното отстраняване на служители от държави по целия свят.

Въпреки че в доклада на IG от понеделник се отбелязва, че службата отдавна е "идентифицирала значителни предизвикателства и е предложила препоръки за подобряване на програмирането на агенцията с цел предотвратяване на измами, разхищения и злоупотреби“, в него ясно се посочва, че съкращаването на персонала на USAID и замразяването на чуждестранната помощ са оказали отрицателно въздействие върху усилията за надзор.

"Неотдавнашните широкомащабни съкращения на персонала в Агенцията ... в съчетание с несигурността относно обхвата на отказите за чуждестранна помощ и допустимите комуникации с изпълнителите, влошиха способността на USAID да разпределя и защитава финансираната от данъкоплатците хуманитарна помощ“, се отбелязва в доклада.

Американската агенция за международно развитие трябва да извършва "проверка на партньорите“ по програмите в Афганистан, Ирак, Ливан, Пакистан, Сирия, Западния бряг и Газа и Йемен, за да се гарантира, че средствата на данъкоплатците няма да подкрепят групировки като ХАМАС, Хизбула, ИДИЛ или хутите. Според доклада тези усилия за проверка са спрели поради намаляването на персонала на USAID.

В доклада се посочва, че по-голямата част от повече от 1000 души в Бюрото за хуманитарна помощ на USAID вече са били освободени от работа или предстои да бъдат пуснати в отпуск.

"Общо взето, извършените и планираните действия по отношение на персонала ще премахнат временно или постоянно около 90 % от работната сила в световен мащаб“, се посочва в доклада.

Това съкращаване на персонала е оказало отрицателно въздействие и върху способността на агенцията да реагира на сигнали за потенциални злоупотреби с хуманитарно финансиране.

В началото на месеца Илон Мъск отправи редица критики към агенцията, като дори заяви, че тя трябва да бъде закрита. Ден по-късно във Вашингтон, окръг Колумбия, бе закрита централата на Американската агенция за международно развитие.