Администрацията на президента Джо Байдън е сигнализирала на европейските съюзници през последните седмици, че САЩ ще им позволят да изнасят изтребители F-16 в Украйна, съобщават запознати източници пред CNN.

Това идва, когато Белият дом е изправен пред нарастващ натиск от страна на членове на Конгреса и съюзници да помогне на Украйна да се снабди със самолетите на фона на засилващите се руски въздушни атаки.

Служителите на администрацията обаче не са запознати с никакви официални искания от страна на съюзници за износ на F-16, а служителите на Държавния департамент, които обикновено биха имали задачата да оформят документите, за да одобрят такива трансфери на трети страни, не са били уведомени да се заемат с работа, казват още официалните лица

Няколко европейски държави разполагат с произведени в САЩ реактивни самолети, включително Нидерландия, която вече изрази желание да изнесе някои от тях в Украйна. Но Съединените щати ще трябва да одобрят това прехвърляне на трета страна поради чувствителната американска технология на самолетите.

Докато САЩ остават непреклонни в нежеланието си да изпратят свои собствени F-16 в Киев, американски служители разкриват пред CNN, че администрацията вече е склонна да одобри износа на самолетите за Украйна, ако съюзниците решат да направят това.

Висши украински служители ескалираха публичната си лобистка кампания за произведените в САЩ F-16 през последните месеци, твърдейки, че се нуждаят от тях спешно, за да се защитят срещу руски ракетни и безпилотни атаки.

Очаква се въпросът да бъде предмет на дебат на следващата среща на върха на НАТО във Вилнюс, Литва, през юли, заявиха официални лица.

Друг отворен въпрос е къде украинските пилоти ще тренират на тези F-16. Говорител на министър-председателя на Обединеното кралство Риши Сунак заяви по-рано тази седмица, че Обединеното кралство и Нидерландия се стремят да формират "международна коалиция“ не само за закупуване на самолети за Украйна, но и за обучение на украински пилоти.

През март САЩ приеха двама украински пилоти във военна база в Тусон, Аризона, за да оценят уменията си с помощта на летателни симулатори и да преценят колко време ще им трябва, за да се научат да управляват различни американски военни самолети, включително F-16. Но САЩ нямат планове засега да разширяват това обучение, подчерта представител на отбраната пред CNN, въпреки че Конгресът е заделил пари в бюджета за 2023 г.