CNN: Путин победи много американски президенти, Тръмп е само поредният пример

©
Опитите на администрацията на Белия дом да постигне споразумение за прекратяване на огъня в Украйна до голяма степен са в застой, въпреки активната дипломатическа дейност. Тръмп е провел поне два дълги телефонни разговора с Путин, откакто се завърна на поста президент на САЩ, и многократно е изпращал своя представител Стив Уиткоф на лични срещи с руския лидер в Москва. Но нито една от тези срещи не доведе до желание за споразумение от руска страна, подчертава американската телевизия.
"Бих казала, че преговорите вървят много добре - от гледна точка на Путин. Той не възнамерява да прекрати войната, но иска - и получава - възстановяване на дипломатическите отношения между Съединените щати и Русия“, заяви в интервю за CNN Анджела Стент, експерт по външна политика и бивш висш служител за Русия и Евразия в Националния разузнавателен съвет на САЩ.
Ръководителят на отдела за външна политика в Центъра за нови евразийски стратегии Джон Лъф от своя страна отбелязва, че Путин играе игра на изчакване, защото вярва, че времето работи за него. Лидерът на Кремъл вярва, че след седмици и месеци ще може да постави Украйна в още по-неизгодно положение, като тогава той се надява да убеди Киев и неговите европейски съюзници с подкрепата на Вашингтон, че няма друга алтернатива на мирното уреждане, освен тази сключена при условия на Русия.
Журналистите от медията подчертават, че забавянето на процеса, заяждането за всеки детайл или завоалирания отказът без директен такъв, е класическа руска тактика, към която Путин и неговите главни преговарящи са прибягвали и преди, например по време на преговорите за прекратяване на огъня в Сирия.
От момента на завръщането си в Белия дом, Тръмп показва, че възприема света по подобен начин на Путин - като арена на съперничество между велики сили, на която малките държави трябва да се подчиняват, смята Стент.
Путин и неговият подход към преговорите
Лъф пък подчертава, че обучението на Путин в КГБ силно е повлияло на негояия подхода към преговорите.
"Той е обучен в изкуството да манипулира събеседниците. Известно е, че внимателно се подготвя за преговори и владее отлично детайлите“, заявява експертът. Следователно, той може бързо да реагира в движение, както и да очарова и сплашва едновременно.
Според американската телевизия Путин има много трикове в дипломатическия си арсенал. Той обича да закъснява за срещи, понякога с няколко часа, за да изнерви опонента си. Също руският президент често създава хаотични ситуации, за да получи повече възможности, като може да промени мнението си, когато му е удобно, което допълнително усложнява преговорите.
Москва може би умишлено забавя процеса с надеждата, че Тръмп ще загуби търпение и ще се откаже от целта си за прекратяване на войната. Признаци за това вече се появяват.
"Администрацията на Тръмп е ангажирана със сделка, но не е готова да плати висока цена за нея – никакви гаранции за сигурност от САЩ, никакви американски войски на място, а също така не е готова драстично да увеличи помощта за Украйна, за да принуди Русия да направи отстъпки“, позочва Дженифър Кавана, директор на военния анализ в организацията "Приоритети на отбраната“.
Тя добавя, че за Тръмп е по-важно да изтегли САЩ от украинския конфликт и да стабилизира отношенията с Русия, отколкото да постигне мир. И Путин разбира това.
Сам Грийн, директор на Центъра за демократична стабилност към Центъра за европейски политически анализ (CEPA), отбелязва, че всяка администрация на САЩ е идвала на власт с идеята за "нулиране“ на отношенията с Русия. И всички те, според него, са допуснали грешка.
Отношенията между САЩ и Русия
Ключовият проблем, според експертите, е, че САЩ и Русия просто не се разбират - нито сега, нито в миналото. Същевременно не всички представители на американските власти успяват да "осъзнаят дълбочината на трансформацията на Русия“.
"Не просто в посока на авторитаризъм, а в посока на такава форма на авторитаризъм, която възприема самото съществуване на западната сила като сериозна заплаха за руските интереси“, добавя Грийн.
Друг експерт, Томас Греъм, почетен научен сътрудник на Съвета по международни отношения и бивш старши директор по руските въпроси в Съвета за национална сигурност на САЩ (2004–2007), отбеляза, че ключовата грешка на американските президенти след разпадането на СССР е била вярата във възможността за създаване на широко стратегическо партньорство с Русия. Той посочва, че това не е реална перспектива, предвид интересите на Русия, нейната история и традиции.