Ръководителите на преврата в Нигер са изправени пред дилема, тъй като наближава крайният срок от съседните страни да предадат властта или да се изправят пред възможни военни действия, пише в статия за събитията в Африка CNN.

Регионалният блок на Икономическата общност на западноафриканските държави (ECOWAS) даде на нигерийските военни краен срок до 6 август да освободят и възстановят на власт сваления президент на страната Мохамед Базум.

Представител  на организацията (Абдел-Фатау Муса, комисар на ECOWAS по политическите въпроси, мира и сигурността) заяви, че е "разработен план за намеса", но че тя остава крайна мярка.

Но с напредването на времето възможността за военни действия става реална.

Как се стигна дотук?

Нигер се намира в сърцето на африканския регион Сахел, който през последните години стана свидетел на множество заграбвания на властта, включително в Мали и Буркина Фасо.

Но Нигер е и една от малкото останали демократични страни в региона.

Победата на президента Базум на изборите през 2021 г. бележи сравнително мирно предаване на властта, което слага край на годините на военни преврати след обявяването на независимостта на Нигер от Франция през 1960 г.

Но има признаци, че военното ръководство на Нигер смята, че им липсва правителствена подкрепа за борба с бойците и че превратът може да промени тази кампания.

Превратът започна в края на юли, когато Базум е заловен от членове на президентската гвардия, преди да бъдат затворени националните институции и протестиращите от двете страни да излязат на улицата.

Ръководителят на гвардията,Абдурахман Чиани, е обявен за нов президент. Местонахождението на Базум е неясно, в статия за The Washington Post той се описва като "заложник".

Вероятна ли е намеса?

Икономическата организация на страните от Западноафриканската общност (ECOWAS) е показвала готовност да предприеме действия в случаите, когато лидерите отказват да се откажат от властта или когато политическите кризи ескалират. Председател е новият президент на Нигерия Бола Ахмед Тинубу, който според анализатори ще иска да се изяви и да покаже, че не е независим от външни сили.

Това ще бъде първата криза за краткия му мандат в ECOWAS и в неговата страна. Тинубу обаче няма военен опит.

Въпреки това не липсва твърда реторика. Местни медии съобщават, че Тинубу е уведомил писмено законодателите в Нигерия, както е длъжен да направи по закон, за намерението на Икономическата общност на западноафриканските държави да се намеси с военна сила в Нигер, ако хунтата "остане непокорна".

Сенегал, ключов играч в региона, също обеща да изпрати войски, а бившата колониална сила на Нигер - Франция, заяви, че подкрепя позицията на ECOWAS.

След срещата на Икономическата общност на Западноафриканските държави тази седмица комисарят по политическите въпроси, мира и сигурността Абдел-Фатау Муса нарече всяка военна опция "крайно средство", но добави, че "всички елементи, които ще бъдат включени в евентуална намеса, са разработени тук и се доуточняват".

Олусей Адетайо, експерт по сигурността и разузнаването, заявил пред CNN: "Подготовката вече върви с възможно най-висока скорост, в това няма съмнение, а военните са в готовност".

"Доколкото разбирам, Нигерия няма да отстъпи и ще направи всичко необходимо, за да върне Нигер под гражданско управление", е добавил той.

"Те искат властта да се върне на Базум, но вероятно това може да не е осъществим резултат. Може да се наложи да направят компромис, като накарат хунтата да напусне властта, но няма да я предадат на Базум. Те ще загубят и Базум също, а някой неутрален може да дойде, за да ръководи преходно правителство", е пояснил Адетайо.

Намесвала ли се е ECOWAS преди?

Последната значима намеса е през 2017 г., когато ECOWAS разполага военни сили в Гамбия, за да отстрани президента Джамме, който не иска да се откаже от властта след изборите.

Демонстрацията на сила на границата е принудила Джамме да се оттегли, което е довело до бързото разрешаване на проблема. Това събитие повдигна въпроса дали подобна тактика е успешна в настоящата ситуация в Нигер.

Блокът също така е изпращал мироопазващи сили, главно от Нигерия, в зони на военни действия като Сиера Леоне и Либерия.

Но за първи път заплашва да се намеси при преврат, такава реакция не е имало след превратите в съседните Мали или Буркина Фасо.

Защо Нигер?

Нигер има огромно регионално значение. Той е най-голямата държава в Западна Африка и жизненоважна врата между Сахел и останалата част от континента.

Регионът на Сахел е изправен пред предизвикателства в областта на сигурността, като тероризъм и бунтовнически действия, и страната е критично бойно поле в борбата срещу тероризма и фокус на регионалните и международните усилия в областта на сигурността.

САЩ и Франция смятат Нигер за важен съюзник и двете държави имат военни бази в страната.

Нигер притежава значителни природни ресурси, като най-значимият ѝ актив е уранът. Тя е водещ производител на уран, който е от решаващо значение за ядрената енергетика и други промишлени приложения.

Как реагират хората в Нигер?

Много нигерийци са раздвоени, страната е свидетел на многобройни преврати и диктатури, но в същото време лошото управление е накърнило идеята, че демокрацията е решението.

В същото време Нигер е една от най-бедните страни в света и хората страдат. Основните нужди като храна и подслон са приоритет, ето защо някои приветстват преврата. При протестите нигерийците осъдиха Франция и похвалиха Русия, чиято група "Вагнер" играе роля в поддръжката на някои други западноафрикански лидери.

"Протести в подкрепа на преврата има в цялата страна, не само в Ниамей", е добавил пред CNN Али Сунама, нигерийски журналист. 

"През последните 10 години в Нигер има лошо управление, липса на правосъдие и общо усещане за несигурност. Има и лоши училища и здравни заведения. Всичко това накара хората да приветстват смяната на режима", е коментирал той.

Подобни настроения подсказват, че дори и обявената цел да е възстановяване на демокрацията, военната намеса може да не бъде приветствана в цялата страна.