С няколко думи президентът на Украйна Володимир Зеленски даде най-силния си сигнал досега, че неговите сили са започнали своята дългоочаквана кампания за връщане на части от територия, превзети от руските сили, пише CNN.

"Фокус“ представя превод на материала без редакторска намеса и съкращения, и с уточнението, че той отразява единствено гледната точка на автора му.

Президентът заяви че "в Украйна се провеждат съответни контраофанзивни отбранителни действия“, но остана мълчалив за подробностите.

Отдавна се спекулира за украинска контраофанзива, не на последно място, тъй като се говори за това от украински официални лица. Но идеята за контранастъпление може да е подвеждаща, създавайки впечатлението, че е имало отделен период преди и след кампанията.

В действителност Украйна смекчава руските сили от месеци и вече е ангажирана с усилия да си върне територията. Нещо повече, както подчертават украинците, действията на техните въоръжени сили са в отговор на нахлуването.

Ето защо украинските официални лица обичат да подчертават, както направи Зеленски, с внимателната си подредба на думите - че всичките им действия трябва да се разглеждат като отбранителни.

Въпреки всичко това конфликтът навлиза в нов етап, който може да реши крайния му изход. Ето някои от действащите фактори.

Поглед на юг

За разлика от променливите начални месеци на конфликта, когато Русия се опита да превземе украинската столица Киев и други големи градове, фронтовата линия в Украйна сега е установена на юг и изток.

Това също така означава, както признават украинските официални лица, че новата кампания няма да има елемента на изненада, като например през миналия септември в района на Харков.

След превземането на Харков и Херсон, южната Запорожка област вероятно ще бъде основен фокус за украинската армия. През този месец активността там е засилена.

Печалбите за украинските сили в Запорожие може да нанесат голям удар на по-широката кампания на Русия. Смята се, че основната цел на Украйна е да пробие сухопътния коридор на Русия от окупирания Донбас до Крим, който е незаконно анексиран през 2014 г.

По отношение на целите си Киев последователно заявява, че иска да си върне цялата територия, контролирана от Русия.

В обръщение по-рано тази година украинският президент Володимир Зеленски заяви, че това включва Крим.

"Това не е намерение, това е наша земя. Крим е нашето море и нашите планини“, заяви Зеленски.

Дали тази цел е постижима остава огромен открит въпрос.

Русия се окопа, но е уязвима

Контраофанзивата на Украйна отдавна се очакваше от Русия, давайки на армията на Путин няколко месеца да подготви почвата и да изгради сложна система от защита.

Сателитните изображения показват мащаба на руското укрепление. Те включват слоеве от противотанкови ровове, препятствия, минни полета и окопи.

Такива защитни съоръжения се простират на стотици километри през криволичещия фронт. Пробивът през тях ще се окаже труден.

Украински официални лица често са предавали разкази от хора в окупирани райони като Мариупол и Бердянск за дълги руски конвои, преминаващи през тях и десетки сгради, присвоени за военно настаняване.

Украйна провежда така наречените оформящи операции, за да постави основите за своята офанзива, прекъсвайки руските линии за доставки, унищожавайки складове за боеприпаси и насочвайки се към инфраструктурата за гориво.

Като добавим към това и съобщения за руски вътрешни борби, с особено напрежение между наемническата група "Вагнер" и военното ръководство на Кремъл.

Малките печалби на Русия, особено в сравнение с първоначалните амбициозни цели на Путин във войната, идват с огромна цена, унищожавайки фронтовите единици и оставяйки много жива сила гладна, както и  загуба на критично важен опит.

Бахмут все още е в игра

Въпреки че "Вагнер" обяви победа в източния град Бахмут и го върна обратно на руските сили, градът остава възпламенителна точка.

Падането на града е рядка придобивка за Русия, но наскоро украинските сили заявиха, че са постигнали ограничен напредък в превземането на земя на северозапад и югозапад.

Украйна може да използва града, за да отслаби Русия другаде, като отклони нейните ресурси, което по подобен начин може да е  целта на набезите на руски дисиденти в родната им страна.

Въпреки че няма официални данни, ясно е, че превземането на Бахмут е струвало огромна цена за Русия.

Разузнаването на НАТО изчислява, че за всеки украински войник, убит при защитата на Бахмут, руските сили са загубили най-малко петима.

Украйна има нови оръжия на свое разположение

Украйна модернизира въоръжението си преди контранастъплението.

Обединеното кралство достави множество крилати ракети Storm Shadow на Украйна, давайки на страната нова способност за нанасяне на удари с голям обсег.

С обсег на стрелба над 250 км, или 155 мили, това е малко по-малко от способността за обхват от 185 мили на армейските тактически ракетни системи земя-земя, произведени в САЩ, или ATACMS, които Украйна отдавна иска.

Украйна също така получи най-малко две системи Patriot, една от Съединените щати и една от Германия, за да подобри противовъздушната си отбрана, която преди това не е в състояние да прихване по-модерни руски ракети.

Доказвайки новата си мощ миналия месец, Украйна за първи път използва произведена в САЩ система за противовъздушна отбрана Patriot, за да прихване руска хиперзвукова ракета, отбелязвайки потенциално ключов момент в конфликта.

В допълнение към военното оборудване САЩ обявиха пакет от помощ от 1,2 милиарда долара (2.19 милиарда лева) за Украйна в подкрепа на започването на нейната контранастъпление.

Часовникът тиктака

Докога ще продължи международната подкрепа за Украйна, виси въпросителна.

Изборите в САЩ през следващата година се очертават и коментарите, направени от Доналд Тръмп, поставиха възможността досегашната силна подкрепа на САЩ за Украйна да приключи.

По време на среща Тръмп отказа да каже кой иска да спечели конфликта, като вместо това заяви, че иска "всички да спрат да умират“.

Колкото по-дълго продължава войната, толкова по-вероятно е разделенията да нарастват между съюзниците на Украйна, нещо, което ще играе в полза на Русия.

Ако войната завърши с преговори или в задънена улица, Украйна ще иска надмощие. Тя ще се стреми да постигне колкото се може повече печалби от контранастъплението, и то бързо.