CNN: Фрегата от следващо поколение, която може да се превърне в "гръбнака" на китайските ВМС
©
Най-големият му конкурент, САЩ, предупреди, че военноморските му сили могат да бъдат превъзхождани по численост, и призова за програма за строителство, както и за реформи за привеждане в действие на повредените кораби.
Военноморските сили на Народноосвободителната армия на Китай действат основно във водите край източното крайбрежие на страната и в стратегически важното Южнокитайско море, за което Пекин претендира почти изцяло. Ключова мисия е също така да подкрепя военните при евентуална атака срещу Тайван , автономния демократичен остров на около 160 км от китайския бряг, който Пекин се е зарекъл да анексира със сила, ако е необходимо. Първата фрегата Type 054B, кръстена Luohe, беше въведена в експлоатация в сряда в Циндао, пристанищен град в Северен Китай, където е базиран Северният флот на китайската армия.
Корабът е с водоизместимост около 5000 тона и включва стелт технология, системи за бойно управление и интегриране на огневата мощ, което "значително подобрява цялостната ефективност“, заявиха от флота.
"С мощни възможности за всеобхватни бойни операции и различни военни мисии, военният кораб ще играе важна роля за подобряване на цялостната бойна ефективност на военноморските оперативни сили“, добавиха китайските официални лица. Въоръжението на Luohe включва различни картечници за близък бой и противовъздушни и противокорабни ракети, според публикации в областта на отбраната, според които корабът може да се превърне в гръбнака на китайския флот.
В изявлението не се посочва нищо за бъдещите 054B, но се смята, че поне още два са спуснати на вода, а друг е в процес на изграждане. Китай разполага с около 234 военни кораба, в сравнение с 219-те на ВМС на САЩ, включително около 50 фрегати и същия брой разрушители. Китай разполага с два действащи самолетоносача и още един в процес на морски изпитания, както и с огромна и мощна брегова охрана.
Неотдавнашни военни игри показаха, че Пекин би загубил много повече кораби при симулиран сблъсък със САЩ, но би бил в състояние да поеме загубите и да продължи да се бие. PLAN също така изпрати кораби в чужбина, включително в Средиземно море и Карибския басейн, в опитите си да използва флота си като продължение на нарастващата си икономическа и дипломатическа мощ.
Кораби на PLAN и на китайската брегова охрана патрулират и в Източнокитайско море, където Китай претендира за група необитаеми острови, контролирани от Япония. Въпреки че самолети и кораби от двете страни са влизали в контакт, по време на такива инциденти не са били произведени изстрели. САЩ и други държави умишлено плаваха в близост до островите, някои от които са изкуствено създадени, за да оспорят претенциите на Китай към тях. Пекин пренебрегна решението на подкрепения от ООН съд, който отхвърли повечето от териториалните претенции на Китай.