Business Insider: Руснаците изобретиха ефективна тактика за унищожаване на украинската артилерия

©
Според изследователите в съветската система целта е била "постоянно да се оказва натиск върху собствената огнева мощ на противника“. Предполагало се е, че това ще гарантира огнева мощ, която от своя страна се е смятала за необходима за успеха.
"Този подход беше сравнително ефективен, докато Украйна концентрираше артилерията и контролните си части, в резултат на което огънят на батареята можеше да бъде доста ефективен срещу такава голяма цел в обширните украински равнини“, се посочва в доклада.
По-късно обаче Украйна започна да разпръсква артилерията си, а отделни оръдия на различни места координираха огъня си. Това принуди Русия да използва твърде много оскъдни артилерийски снаряди. "Физиката на проблема с обстрела се състои в това, че единично оръдие в гориста местност е много лоша цел за неконтролиран огън на батарея с ограничени боеприпаси“, се допълва в доклада.
Русия обаче е намерила решение на този проблем, твърдят анализатори:
"В допълнение към акустичните сензори и радарите за борба с батареите, които много армии използват за откриване на вражеската артилерия, Русия е добавила множество разузнавателни ударни дронове, както и управляеми артилерийски снаряди".
По този начин руските дронове "Орлан" търсят изстрели и термични "подписи" от украински оръдия, а след това насочват артилерийски снаряди към целта.
"Например "Орлан-30“ може да предава видеоданни на разстояние до 120 км и има осемчасова автономност, което му позволява да прониква дълбоко в тиловите позиции на Украйна или да виси дълго време над фронтовата линия“, се посочва в доклада.
Русия е разположила и редица монтирани на камиони ракетни системи за залпов огън, включително новото "Торнадо-С“ с 12 300-милиметрови ракети и 220-милиметровата ракетна система БМ-27 "Ураган“. По време на Втората световна война МЛРС са използвани за неточни, но опустошителни непрекъснати бомбардировки, но съвременните руски МЛРС могат да изстрелват и управляеми ракети.
"Съществуват и доказателства за пряка връзка между безпилотните самолети и оръдията, което може да доведе до нова форма на контрабатарейна война, при която на единични оръдия се предоставят безпилотен летателен апарат и магазин с управляеми ракети, за да откриват и поразяват вражеската артилерия по желание“, се отбелязва в доклада.
В същото време анализаторите отбелязват, че Украйна успешно е атакувала големи руски радари за контрабатарейна борба, принуждавайки Русия да използва по-малки радари, "което показва, че в тази система за контрабатарейна борба има уязвими места, които могат да бъдат използвани“, твърдят анализаторите.