В Украйна продължава война срещу Руската федерация и има четири варианта за прекратяване на конфликта, пише Business Insider.

Изминаха почти две години, откакто Русия започна пълномащабната си инвазия в Украйна на 24 февруари 2022 г.

Оттогава насам ожесточените боеве са белязали местния пейзаж, оставяйки стотици хиляди загинали и още милиони разселени.

Огромна руска армия от 360 000 души се влива в Украйна при първоначалното нахлуване. Напук на всичко украинските войници ги принуждават да се върнат от портите на Киев и да напуснат Северна Украйна. Последваха нови победи при освобождаването на Херсон и около Харков, където силите на Путин бяха разгромени.

Но дългоочакваната контраофанзива на Украйна през миналото лято забуксува само след незначителни териториални придобивки, а фронтовата линия на практика замръзна във война на изтощение.

На 17 февруари обаче Украйна се оттегли от североизточния град Авдеевка, описван като "вратата" към Донецк. Падането на града бележи една от най-големите промени в бойните линии, откакто Русия превзе Бахмут през май 2023 г.

Въпреки че войната все още няма ясен край, Business Insider разгледа някои от начините, по които тя може да бъде прекратена.

1. Украйна удържа

Експертите твърдят, че надеждите на Украйна зависят от това, дали западната помощ ще продължи да постъпва в страната и дали руският морал ще отслабне заради продължителната война.

Украйна разчита в голяма степен на военна и финансова подкрепа от САЩ, Великобритания и ЕС. И ако тя продължи да получава такава, нейните сили биха могли да бъдат в добра позиция да удържат руските офанзиви, коментира Макс Бергман, директор на програмата "Европа, Русия и Евразия" в Центъра за стратегически и международни изследвания (CSIS), на брифинг за пресата по-рано тази седмица.

Бергман изтъква дебата в Конгреса на САЩ за пакет от помощ от 60 милиарда долара като основен за оформянето на хода на войната.

"Ако това финансиране бъде одобрено, не се съмнявам, че Украйна ще може напълно да поеме руската офанзива, която се провежда през 2024 г.", смята той. "Всъщност бих бил доста оптимист за потенциала на Украйна през 2025 г.".

Сделката беше приета в Сената по-рано тази седмица и сега ще отиде в Камарата на представителите, където може да се сблъска с твърда опозиция от някои членове на Републиканската партия.

Украйна също се радва на няколко забележителни победи, които биха могли да се окажат ключови за оформянето на изхода от войната.

В битката си срещу Черноморския флот на Русия, например, официални лица заявяват, че украинската армия е потопила редица ключови кораби, включително кораба-амфибия "Цезар Куников" и големия десантен кораб "Новочеркаск".

Такива кораби са жизненоважни за Русия, тъй като те представляват един от основните начини, по които руснаците доставят боеприпаси на фронтовите линии в Южна Украйна. Промяната в ръководството също може да бъде решаваща при определянето на изхода от войната, смятат експерти, отбелязвайки, че повечето войни завършват по този начин.

2. Руска победа

Армията на Киев също претърпя значителни загуби както по отношение на запасите от боеприпаси, така и по отношение на броя на войските си и ако помощта не пристигне, това може да се окаже критично за силите на украинския президент Володимир Зеленски, както във военно, така и в психологическо отношение. 

Бергман добавя, че ако се позволи на украинските доставки да намалеят, война на изтощение може да угоди на Русия.

"Във война на изтощение линиите могат да се скъсат, ако изтощената страна е достатъчно изтощена. Така че мисля, че помощта е наистина критично", допълва той.

"Мисля, че аналогията с Първата световна война може да бъде плодотворна“, добавя Елиът А. Коен. "Никой не е очаквал войната да приключи през ноември 1918 г. Знаете ли, през септември, дори в началото на октомври, хората са планирали кампаниите от 1919 г. И е имало не само един срив, а набор от сривове. Мисля, че нещо подобно може случи в този случай."

3. Мирно споразумение

Bloomberg съобщи през януари, че Путин е "направил намеци" на САЩ, което предполага, че е готов да участва в преговори за прекратяване на войната.

Но говорителят на Кремъл отрече твърдението, като заяви, че "това абсолютно не отговаря на действителността".

Говорителят на Съвета за национална сигурност на САЩ Адриен Уотсън заяви, че САЩ" не са запознати с описаните промени в позицията на Русия" и че "зависи от Украйна да реши дали, кога и как да преговаря с Русия".

Руският президент също косвено предложи прекратяване на огъня, нещо, което САЩ отказаха да обмислят, освен ако Украйна не участва в дискусиите, предаде Reuters.

4. Ядрена война

Путин отправи няколко заплахи за използване на ядрени оръжия от началото на инвазията, но Западът е раздвоен относно това колко сериозно да приеме коментарите му.

Сет Джоунс, старши вицепрезидент на CSIS, е заявил по-рано пред Business Insider, че има големи рискове, свързани с използването на ядрени оръжия и че също така ще има опасност от ядрените отпадъци на руска територия.

Джоунс смята, че рисковете от нарушаването на "върховното табу" за ядрени оръжия вероятно ще надхвърлят всички ползи.

"Какво би означавало това за режима на Владимир Путин? Мисля, че САЩ вече съобщиха доста решително, че всички залози са провалени, ако Русия използва ядрено оръжие", добавя той.