Буркина Фасо и Мали ще считат всякаква военна интервенция в Нигер за война срещу тях

©
"Преходните правителства на Буркина Фасо и Мали... предупреждават, че всяка военна намеса срещу Нигер ще се равнява на обявяване на война срещу Буркина Фасо и Мали“, се казва в изявлението.
Гвинея също се обяви в подкрепа на новите власти в Нигер, като стана първата държава, заела подобна позиция. Военните власти на Гвинея изразиха надежда, че новите власти на Нигер ще направят всичко, за да осигурят стабилност и хармония в страната и региона като цяло.
CNRD (Национален комитет за сближаване и развитие - Правителството на Гвинея) също отбеляза, че санкциите, изисквани от Икономическата общност на Западна Африка (ECOWAS), включително военна намеса, не могат да бъдат "решение на настоящия проблем, но могат да доведат до хуманитарни катастрофа, чиито последици могат да се разпрострат отвъд границите на Нигер.
Гвинейските власти се противопоставиха на прилагането на тези санкции срещу народа и властите на Нигер, призовавайки ECOWAS за "по-добри чувства“.
В сряда военните в Нигер вдигнаха бунт, появиха се по националната телевизия и обявиха отстраняването на президента Мохамед Базум, затварянето на границите и въвеждането на полицейски час. Преди това бойците от президентската гвардия блокираха двореца на държавния глава в столицата Ниамей.
Базум все още е задържан в резиденцията. Муса Факи Махамат, председател на Комисията на Африканския съюз, заяви, че всичко е наред с ръководителя на Нигер, той се чувства добре.
Миналия петък командирът на президентската гвардия генерал Чиани се появи по държавната телевизия като ръководител на Националния съвет за защита на отечеството, сформиран от участниците в преврата.