Правителствени източници в Румъния очакват Холандия повече да не се противопоставя на присъединяването на България към Шенгенското пространство, видя "Фокус"

Канцлерът на Австрия Карл Нехамер е изпратил писмо до премиера Марсел Чолаку на рождения му ден като жест, който министър-председателят от Букурещ тълкува като "размразяване" на отношенията. Премиерът Чолаку му благодари за жеста, пише Digi24. Наскоро той беше повече от остър с австрийския канцлер и коментатори споделят, че това очевидно е дало търсения ефект.

Писмото на австрийския канцлер идва в момент, когато Румъния се опитва да убеди Австрия да се откаже от ветото си върху Шенген. Правителствени източници твърдят, че това е "партия на шах", от която до голяма степен зависи дали Холандия (Нидерландия) ще се откаже от отказа си да приеме България в Шенген. 

Наскоро холандска делегация беше в съседната страна, за да види напредъка на България, разказва медията. Сигналите ще бъдат положителни, твърдят от Букурещ, които очакват Холандия повече да не се противопоставя на присъединяването на България в Шенгенското пространство. 

"Тогава е шахът в Австрия", казват цитираните източници. Решение за присъединяването на двете страни към Шенген може да бъде взето на извънреден Съвет по правосъдие и вътрешни работи в края на декември, след като Румъния поиска оттеглянето на темата от дневния ред на Съвета по правосъдие и вътрешни работи на 4-5 декември.

Достъпът до Шенген ще се осъществява постепенно, първо по въздух и от март 2024г.

Както "Фокус" вече ви съобщи в началото на седмица Румъния и България няма да влязат в Шенгенското пространство дори в края на тази година. Правителствени източници в северната ни съседка заявиха във вторник за Digi24, че в Съвета по правосъдие и вътрешни работи на 4-5 декември, в чийто дневен ред е присъединяването на Румъния и България към Шенген, няма да има гласуване по тази тема. Темата обаче може да бъде поставена на извънредно заседание в края на декември.

Румънският евродепутат Рареш Богдан заяви, че това е "стратегическо отлагане, породено от проблема на отношенията между България и Холандия". Относно положението на Румъния либералът твърди, че Австрия е променила отношението си към присъединяването на страната към европейското пространство за свободно движение.