Северна Македония представлява добър пример за изграждане на мултиетническо общество, но страната трябва да засили доверието в съдебната система, да ускори темпа на реформите, свързани с членството в Европейския съюз, както и да изпълни поетото задължение да завърши конституционните промени. Това са част от основните послания в проектодоклада на Европейската комисия за напредъка на страната по пътя към членство, който трябва да бъде официално приет и публикуван в рамките на текущия ден, отбелязва скопското издание "Денешен“.

Освен приемането на промени в Конституцията, докладът подчертава необходимостта от "добросъвестно прилагане“ на двустранните споразумения със съседните страни, т.е. Преспанското споразумение с Гърция и Споразумението за приятелство, добросъседство и сътрудничество с България.

Документът също така призовава за засилване и темпа на реформите, свързани с приближаването на страната към ЕС, преди всичко за укрепване на върховенството на закона, повишаване на доверието в съдебната система, както и за провеждане на разследвания, съдебни преследвания и окончателно приключване на дългите съдебни дела по процеси, свързани с "лица с висок профил“.

"Северна Македония трябва да продължи с прилагането на реформите, свързани с членството в ЕС, преди всичко тези от клъстера "Основни ценности“, като съдебните реформи, борбата с корупцията и организираната престъпност“, се казва в проектодоклада.

В частта за присъединителния процес на страната се припомня, че първата Междуправителствена конференция ЕС-Северна Македония, която отбеляза официалното начало на преговорите за членство, се проведе през юли 2022 година, а процесът на скрининг за всичките шест клъстера приключи през декември 2023 година.

"Комисията очаква бързо и решително проследяване на доклада за скрининг на клъстера "Основни ценности“, включително във връзка с пътните карти на държавите в съответствие с рамката за преговори, с оглед на отварянето на първия клъстер възможно най-скоро, когато са налице съответните условия“,  се посочва в проектодоклада на ЕК за югозападната ни съседка.