Най-малко 30 души са загинали, а други 50 са пострадали при поредицата от над 40 земетресения, които разтърсиха централната част на Япония, най-мощното от които – с магнитуд от 7,6 по скалата на Рихтер, най-силното за тази част на страната от 1885 година насам. За първи път от 2011 година в страната бе обявена заплаха от "голямо цунами“, която остана в сила почти 20 часа. Световните медии събират информация за последиците от бедствието.

Заплаха от още трусове и цунами

Към настоящия момент са регистрирани над 40 земетресения с различна сила. Епицентърът  на повечето от тях са префектурите Ишикава и Ниигата в централната част на страната. Трусовете бяха усетени и в Токио.

Обявена бе заплаха от "голямо цунами“ за цялото западно крайбрежие на страната – в някои райони регистрираната височина на вълните достигна до пет метра. Предупреждението бе отменено близо 20 часа след обявяването му.

Част от големите вълни достигнаха крайбрежната зона само няколко минути след първите трусове.

Загинали и ранени

По последни данни в резултат на бедствието са загинали 30 души, а поне още 50 са получили наранявания с различна степен на тежест.

Обитателите на най-малко 17 срутени къщи в префектура Ишикава са блокирани под развалините, а спасителните служби продължават работа на място. Общо са известни повече от 100 случая на срутване на дървени къщи и жилищни сгради.

На най-малко 97 000 жители в девет префектури, включително Ишикава и Ниигата, бе наредено да се евакуират поради продължаващата заплаха от цунами.

Около 2 000 жители на крайбрежните райони на префектурите Ишикава и Ниигата бяха настанени в специални центрове.

Последствия

Повече от 33 000 жилища в страната остават без електрозахранване, работи се по възстановяване на мрежата.

В засегнатите префектури има прекъсвания на мобилните комуникации, а националните оператори работят за отстраняване на проблемите.

Според Комитета за контрол на ядрената енергия в японските ядрени съоръжения не са регистрирани извънредни ситуации.

Най-малко 25 вътрешни полета, свързващи градове в префектурите Ишикава и Ниигата, са отменени.

Само частично е възстановено движението на високоскоростните влакове по някои направления в централната част на страната. Времето за пълното възстановяване на услугите към момента не е посочено.

В няколко града в засегнатите префектури спасителите работят по потушаването на големи пожари, причинени от земетресенията.

В някои планински райони на страната има свлачища, регистрирани са щети по пътната настилка и локални щети по тръбопровода.

Реакцията на властите

Във връзка с бедствието кабинетът на министър-председателя Фумио Кишида сформира кризисен щаб за събиране и анализ на информация. Премиерът разпореди на съответните министерства и ведомства да направят всичко необходимо за ликвидиране на последствията от бедствието и опазване живота на гражданите.

Очаква се силите за самоотбрана да се включат в ликвидирането на последствията от земетресенията.

Националната метеорологична администрация съобщи, че вторичните трусове ще продължат в Япония през цялата седмица. Особено опасни са следващите два-три дни, през които има вероятност от повторни мощни трусове с магнитуд от над 7,0 степен по скалата на Рихтер.

Международна реакция

Президентът на САЩ Джо Байдън заяви, че Вашингтон е готов да окаже на Япония всякаква подкрепа във връзка с поредицата от мощни земетресения.

Държавният глава на Франция Еманюел Макрон също изрази готовността на Париж за помощ на японците. Подобно изявление направи и британският премиер Риши Сунак.

Британският премиер Риши Сунак отбеляза, че властите на Обединеното кралство следят развитието и също са готови да окажат необходимата помощ.