За жителите на Русия се подготвят промени в трудовото законодателство, според които те може да бъдат преместени в тези региони, където има недостиг на работници. Това се казва в последния доклад на Британското разузнаване, публикуван в социалната мрежа X.

Както се отбелязва в резюмето, Русия в момента изпитва недостиг на работна ръка, което се превръща в сериозен проблем в някои отрасли. Според оценките на Известия през 2023 г. в Русия има недостиг на 4,8 милиона работници. Например руската транспортна и логистична индустрия не успя да запълни 25% от свободните работни места за шофьори на камиони през 2023 г.

Според Британското разузнаване недостигът на работна ръка е бил поне отчасти причинен от войната на Русия срещу Украйна, която е довела до мобилизация на част от работещото население и емиграция на някои квалифицирани работници, които искат да избегнат наборна служба. Съвсем наскоро недостигът на работна ръка се изостри от ограниченията върху заетостта на мигранти, наложени след терористичния инцидент в Москва на 22 март 2024 г.

В резултат на недостига на работна ръка група руски парламентаристи обмислят възможни поправки в руския Кодекс на труда. Ако бъде приет, това би означавало, че излишната работна ръка може да бъде преместена под държавен надзор на работно място, където има недостиг на работна ръка, се казва в него.

"Преместванията ще бъдат временни и работниците ще бъдат прехвърляни само с тяхно съгласие. Въпреки това, въпреки че това не е задължително, това е потенциална стъпка към мобилизиране на работната сила", казват от британското министерство на отбраната.

Нека припомним, че крепостничеството е премахнато в Русия през 1861 г. приблизително по същото време, когато робството в южните щати на САЩ. Крепостното право за селяните в селата и трудовата служба за работниците в градовете са възстановени през 1917 г. след болшевишкия преврат. Ограниченията бяха частично премахнати през 50-те години на миналия век, но останаха в сила до разпадането на СССР през 1991 г.