Британското разузнаване: Атаките на ВСУ срещу руския флот в Черно море засилват усещането за заплаха в Москва до нови висоти
©
"В началото на войната с Украйна през февруари 2022 година Военноморските сили на Русия имаха свобода на маневриране в цялото Черно море, особено в северозападната му акватория. След успехите на Украйна в прилагането на (методи за нападение – бел.ред.), асиметрични на традиционния флот (различни управляеми ракети и военноморски безпилотни летателни апарати), руският флот многократно беше принуден да преразгледа апетита си за риск“, се казва в доклада на британското разузнаване.
Отбелязва се, че Украйна принуждава Русия да повиши възприятието си за заплаха до нови висоти чрез комбинирани шокови атаки, както по суша, така и по море, и да преразположи части на Черноморския флот в източната част на морето.
Министерството на отбраната в Лондон подчертава още, че неотдавнашните успешни украински атаки, включително потапянето на руския ракетен катер "Ивановец“ и големия десантен кораб "Цезар Куников“, са довели до уволнението на втори командир на руския Черноморски флот от началото на войната.
"Въпреки възможността Русия да удари Украйна с помощта на кораби, очевидно е, че руският план за намаляване на рисковете срещу използването от страна на Украйна на нетрадиционни методи за водене на война в морето не работи“, допълват още от ведомството.
Военните на Лондон също така отбелязат, че на стратегическо ниво подобен украински подход лишава руснаците от възможността да се намесват в работата на транспорта, извършван по морските маршрути.
"След прекратяването на "зърненото споразумение“ благодарение на действията си Украйна получи господство в западната част на Черно море. Това й даде възможност да увеличи износа през едностранно определения хуманитарен коридор и да увеличи обема на доставените стоки до предвоенното ниво, по-голямо от времето на действие на зърненото споразумение“, обобщават от ведомството.