Украинската настъпателна операция в Курска област може да стане повратен момент в историята на Русия, както и първото сражение през 1943 година. Арогантността на Путин най-накрая срещна своя враг, казва пенсионираният британски полковник Хамиш де Бретън-Гордън, който командваше силите за бързо реагиране на НАТО при химически, биологични, радиологични и ядрени заплахи.

"На практика на същата територия през 1943 г. огромни съветски сили отблъснаха нацистките орди в битка, която с право се смята за една от повратните точки във Втората световна война, но докато Курск някога можеше да получи специално място в пантеона на руската гордост , сегашната операция на Украйна там означава, че сега тя може да бъде запомнена като източник на унижението на Русия. И ако Западът позволи на Киев да се възползва от успехите си, това може да се окаже мястото на друга повратна точка в руската история“, пише в колона за The Telegraph Бретън-Гордън.

Настоящият ход на Украйна ще навреди на Путин поне по три причини, отбеляза полковникът:

"Първо, това означава, че той ще трябва да отклони сили, за да се защити от други трансгранични нахлувания, които несъмнено се планират за по-нататъшно дисбалансиране на руските агресори, което е вкарало допълнителен елемент на опасност в руското планиране. Също така вече е ясно, че Русия не разполага с мобилен резерв, който да запуши дупките в нейната отбрана, и със сигурност няма признаци, че местните жители имат някакво желание да вземат коси и кирки, за да забавят украинското настъпление“.

Второ, според Бретън-Гордън, Курската операция "предизвиква дълбоко смущение и може да помогне за дестабилизиране на управлението на Путин".

"Кремъл не може да защити собствената територия на Русия, камо ли да победи Украйна, и за първи път този въпрос изглежда получава значително внимание в основните медии“, подчерта полковникът.

Трето, добавя авторът, нахлуването в района на Курск демонстрира, че Украйна не се нуждае от същия брой хора или оръжия като руснаците, за да обърне хода на войната: "С други думи, украинска победа в никакъв случай не е непостижима“.

Според полковника сега Западът трябва да даде на Украйна възможност да консолидира тактическите си успехи в Курск, за да принуди Русия да седне на масата за преговори.

"Наистина, това е възможност за съкращаване на войната, от която Чърчил и Рузвелт несъмнено биха се възползвали... Това е шанс за сър Кийр Стармър да остави своя отпечатък, а за Джо Байдън – достойно наследство“, смята авторът .