Президентът на САЩ Доналд Тръмп проведе разговори с руския президент Владимир Путин. Тази стъпка на американския лидер предизвика негативна реакция от страна на Европейския съюз и опасения за "капитулация" на Украйна.

Европейците са обезпокоени, че никой от екипа на Тръмп няма реален опит в преговорите с руснаци. В същото време повечето членове на екипа на Путин имат десетилетен опит в отношенията със САЩ и Украйна и са обучени на работа с руските специални служби.

Мирният план на Тръмп за Украйна ще струва на страните от ЕС около 3 трилиона долара

Тази ситуация създава редица опасности както за Европейския съюз, така и за Украйна. Под натиска на руснаците Вашингтон може да сключи лошо споразумение, което няма да сложи край на войната, а само ще забави нейното разпространение в Европа.

Журналистите от Bloomberg разглеждат три възможни сценария за развитието на събитията в Украйна.

Основен сценарий

Според най-вероятния сценарий завзетите от Русия територия ще остане под фактическия контрол на Москва в обозримо бъдеще. Възможни са някои размени на земи, включващи руска територия в завзетата от Киев Курска област.

Украйна ще получи определени гаранции за сигурност. И по-голямата част от преговорите ще се съсредоточат върху това колко силни ще бъдат те. Тъй като членството в НАТО вероятно засега не е на дневен ред, всяко обещание, дадено днес, в крайна сметка ще зависи от бъдещите политически лидери.

Ако европейците успеят да се свържат с Белия дом, те ще се опитат да убедят Тръмп да запази подкрепата на САЩ за Киев достатъчно дълго, за да могат страните от ЕС да изградят свои собствени способности.

Най-добрият сценарий

Идеалният сценарий за Киев би бил двустранен ангажимент от страна на САЩ и Европа да се намесят, ако Москва не спази споразумението. Но рискът от пряк конфликт с Русия кара дори някои от най-пламенните поддръжници на Украйна да бъдат предпазливи.

Вместо това партньорите на Киев биха могли да се ангажират с увеличаване на военната подкрепа и повторно налагане или засилване на санкциите срещу Русия. Те биха могли също така да помогнат на Украйна да развие отбранителната си промишленост и да възстанови силите си, за да служат като основен възпиращ фактор за Кремъл.

Ако ЕС успее да изпълни всички тези условия, той би могъл да проправи пътя за присъединяването на Украйна към блока, вероятно в рамките на следващите 10 години, като засили източния си фланг и демонстрира нарасналата си способност да влияе на съседните държави.

Най-лошият сценарий

В най-лошия за Киев сценарий е Тръмп да загуби интерес към бъдещето на Украйна, преди да бъде постигнато споразумение, да прекрати военната и финансовата помощ и да остави европейците да се справят с проблема.

Дори ако ангажираността на Тръмп с Путин доведе до мирно споразумение, което може да бъде запазено на първо време, то може само да отложи следващата фаза на това, което Путин нарече война между НАТО и Русия.

Едно споразумение би запазило суверенитета на Украйна и би позволило на страната да започне да се възстановява. Но то би могло също така да затвърди значителните придобивки на Путин: контрол върху голяма част от територията на Украйна и потенциална пречка пред членството на Киев в НАТО.

Балтийските държави, които Путин разглежда като част от руската империя, която иска да възстанови, биха били най-вероятната цел.