Президентът на Украйна Володимир Зеленски е умолявал американските законодатели да одобрят изпращането на жизненоважната за Киев помощ в размер на 61 милиарда долара, но в крайна сметка е напуснал Вашингтон без да получи от главния си съюзник ясни ангажименти за по-нататъшна подкрепа, пише Bloomberg.

Зеленски изглеждаше решителен по време на съвместна изява с Джо Байдън, който се зарече, че Съединените щати няма да го подведат. Но обещанията на американския лидер се оказаха празни. В Конгреса няма напредък по предложението на Байдън за финансова подкрепа за Киев вече четвърти месец заради исканията на републиканците към Белия дом по чувствителния въпрос за сигурността на границите на САЩ.

Както отбелязва изданието, Зеленски, който получи овации преди година по време на първото си посещение на Капитолийския хълм, получи по-хладен прием във вторник на закрити срещи с американски законодатели.

Този път той каза на законодателите, че страната му ще набира мъже над 45 години и може да се наложи да прибегне до партизанска война с намаляващата помощ от Съединените щати и Европа.

"Президентът на Украйна не трябваше да се връща с молба за помощ и подкрепа“, заяви сенатор Крис Кунс от Делауеър, един от най-близките съюзници на Байдън.

Докато привържениците на помощта за Киев все още изразяват надежди, че компромис за южната граница на САЩ може да бъде постигнат след предстоящата ваканция, някога широката политическа подкрепа за Украйна се разпада както в САЩ, така и в Европа.

По-малко от година преди президентските избори в САЩ социологическите проучвания показват недоволство сред избирателите, особено републиканците, от нарастващите разходи за подкрепа на Киев. Доналд Тръмп, ясен фаворит на първичните избори на Републиканската партия, даде да се разбере, че иска споразумение с руския президент Владимир Путин, а не борба.

Войната на Израел в Ивицата Газа също подкопа ентусиазма за по-нататъшна помощ на Украйна, отбелязва Bloomberg.