Bloomberg: Украйна вижда риск от руски пробив на отбраната до лятото
©
Вътрешните оценки на ситуацията на бойното поле от Киев стават все по-мрачни, докато Въоръжените сили на Украйна (ВСУ) се борят да удържат руските атаки, като същевременно разпределят броя на снарядите, които могат да изстрелят.
Главнокомандващият Александър Сирски подчерта, че грешките на командирите на фронта са усложнили проблемите, пред които е изправена защитата на Украйна около Авдеевка, превзета от руските сили по-рано този месец. Сирски обяви, че е изпратил още войски и боеприпаси, за да подсили украинските позиции.
Песимизмът сред Украйна и нейните съюзници се засилва от седмици, след като руските сили поеха инициативата на фронтовата линия на фона на забавянето на помощта от САЩ. Падането на Авдеевка и няколко близки села подхранва опасенията, че защитата на Киев може да не успее да издържи.
Тези загуби трябва да действат като сигнал за събуждане на съюзниците на Украйна, алармира европейски служител.
"Украйна може да започне да губи войната тази година“, предупреждава Майкъл Кофман, специалист по Русия и Украйна от Фондацията "Карнеги“.
Руският президент Владимир Путин не се е отказал от първоначалната си цел да превземе големи градове, включително столицата Киев и Одеса, според оценки на украинското разузнаване, разкрива източникът, пожелал анонимност. Ако руските сили стигнат до Одеса, те ще могат да затворят ключовите маршрути за износ на зърно на Украйна през Черно море и също така да отворят достъп до Молдова. Припомня се, че в сряда властите в Приднестровието се обърна към Москва с молба за "помощ“.
В зависимост от резултатите от текущата кампания, Русия ще реши дали да продължи с бавно настъпване, или ще трупа ресурси за по-голям удар, за да пробие украинските линии това лято, казва друг източник, близък до ръководството на Украйна.
По-рано през деня руският президент Владимир Путин повтори, че все още планира да постигне целите, поставени в началото на войната.
Украинският президент Володимир Зеленски предупреди, че недостигът на боеприпаси се отразява на ситуацията на бойното поле и предупреди, че Русия планира нова офанзива през пролетта или началото на лятото.
"Ще ни бъде трудно през следващите месеци, защото има колебания в САЩ, които оказват влияние върху някои страни, въпреки че Европейският съюз показа, че е способен да бъде лидер с неговата подкрепа“, коментира Зеленски.
Тъй като ВСУ отчаяно се нуждаят от повече боеприпаси, някои съюзници, водени от Чешката република, обмислят закупуването на около 800 000 артилерийски снаряда извън ЕС, за да ги предадат на Украйна.
Голяма офанзива все още би била предизвикателство за Кремъл след две години война. Усилията на Русия да превземе Киев, Харков и да премине към Одеса в първите седмици на войната се провалиха грандиозно, коментират от редакцията.
Русия все още има нужда от много повече войници, но също и от танкове и превозни средства, за да започне офанзива, обясни адмирал Роб Бауер, председател на Военния комитет на НАТО, в интервю на 17 февруари. Досега Москва не е успяла да увеличи достатъчно бързо производството в тези области, допълни той.
Путин "разполага с повече артилерия, има способността да заменя определено количество ракети всеки месец, но не е успял напълно по отношение на увеличаването, например, на танкове и бронирани превозни средства“, заяви още Бауер.
Стратегията на Украйна е да се опита да задържи фронтовата линия колкото е възможно по-дълго - до втората половина на годината, когато може да получи изтребители F-16, а западното производство на боеприпаси вероятно се увеличи. Това би позволило на Киев да планира нова възможна контранастъпление през 2025 година.