Bloomberg: Си Дзинпин възнамерява да вбие клин между Европа и САЩ
©
Министерството на външните работи на Китайската народна република съобщи, че петдневното посещение на китайския лидер във Франция, Сърбия и Унгария ще започне на 5 май. Според Bloomberg, въпреки многобройните проверки на индустриалната политика на Пекин от Европейския съюз и предупрежденията от Вашингтон, тези страни търсят китайски инвестиции.
Френският президент Еманюел Макрон се стреми да задълбочи личните си връзки със Си и да привлече инвестиции в сектора на батериите за електрически превозни средства, според журналисти. Той също така трябва да призове лидера на КНР да повлияе на Путин за прекратяване на войната в Украйна.
"Макрон предлага на Си възможността да преговаря с водеща държава от ЕС, която е доказала желанието си да изгради по-независим път. Това пътуване е опит да се привлекат части от Европа, които Си смята, че може да са по-възприемчиви към позицията му", казва професорът по политически науки в Националния университет на Сингапур Чонг Джа Ян.
Ръководителят на китайското министерство на външните работи Ван И в разговор с дипломатическия съветник на Макрон изрази надежда, че Париж ще успее да тласне Европейския съюз към прагматична политика спрямо Китай.
"Мисля, че това е опит да се убедят европейците, че има по-добри варианти, че са възможни по-добри отношения. Мисля, че китайците ще се съгласят, че техните отношения не са идеални“, посочи лекторът по китайско-европейските отношения в Брюкселското училище на управлението Си Фрийман.
Посещението в Сърбия идва през седмицата на 25-ата годишнина от атентата срещу китайското посолство в сръбската столица, а Унгария е една от страните, които се противопоставиха на плана на ЕС да постави някои китайски фирми в черния списък за доставка на технологии, използвани в руски оръжия.
"Си посещава страни, където е по-лесно да се продаде враждебност към ръководената от САЩ глобална архитектура за сигурност. Като привлече подкрепата на приятелски страни, Пекин може да покаже ясно, че Европа е на страната на Китай, независимо какво казва Брюксел“, казва Страдинс , директор на Центъра за китайски изследвания към Рижския университет Уна Александра Берзина-Черенкова.