Военни кораби на ВМС на САЩ преминаха през Тайванския пролив за първи път след посещението на председателя на Камарата на представителите Нанси Пелоси на самоуправляващия се остров, което постави на изпитание връзките между Вашингтон и Пекин, пише Bloomberg.

Ракетните крайцери от клас Ticonderoga USS Antietam и USS Chancellorsville извършиха рутинен транзит през коридор на пролива в неделя, се казва в изявление на Седми флот. "Транзитът на корабите през Тайванския пролив демонстрира ангажимента на Съединените щати към свободен и отворен Индо-Тихоокеански район“, обясниха от флота, отбелязвайки, че водите са "отвъд териториалното море на всяка крайбрежна държава“.

Китайската армия отделно заяви, че е следвала американските крайцери и е в повишена готовност, за да се противопостави на всякакви провокации.

Решението да се изпратят два натоварени с ракети крайцера през пролива може да е бил калибриран сигнал от администрацията на Байдън, за да демонстрира решимостта си да поддържа военноморско присъствие във водния път, без да предизвика допълнителен отговор от Китай. Докато най-малко една четвърт от публично обявените транзити от американския флот през последните пет години са включвали два кораба, нито един не е включвал два крайцера, според данни, събрани от Bloomberg.

Все пак това е по-малко провокативно от изпращането на авионосна ударна група през пролива, нещо, което САЩ не са правили от 2007 г. насам. Демонстрацията на сила на бившия президент Бил Клинтън, когато също бяха изпратени самолетоносачи в средата на 90-те години, се счита за помощ за решаването на последната криза между Пекин и Тайпе в пролива, но оттогава е обвиняван за предизвикване на военно натрупване, което даде на Китай най-големия флот в света по отношение на брой кораби.

Говорителят на китайското външно министерство Жао Лицян обвини САЩ, че "показват мускули“ прикрито под предлога на упражняването на свободата на корабоплаването на брифинг в понеделник. "Това не е нищо друго освен провокация, насочена към свободата на проникването с взлом“, добави той. "Това представлява умишлен саботаж на регионалния мир и стабилност“.

След посещението на Пелоси, министерството на отбраната на Тайван съобщава за засичане на средно седем китайски военни кораба в "околния регион“ всеки ден, като част от цялостното нарастване на дейността на Народноосвободителната армия около острова. Миналата седмица Bloomberg съобщи, че китайските военни кораби са останали на поне 24 морски мили от бреговете на Тайван по време на неотдавнашните военни учения след посещението.

Администрацията на Байдън обеща да продължи рутинните преминавания през пролива, след като Китай отговори на знаковото пътуване на Пелоси до Тайпе по-рано този месец, като изстреля балистични ракети над Тайван. Китай смята самоуправляващия се остров за своя територия и протестира срещу дипломатическите връзки с Тайпе.

САЩ са извършвали средно девет годишни пътувания през пролива през последното десетилетие, според данни, събрани от Bloomberg. Последният известен американски транзит през пролива преди неделя беше на 19 юли, когато разрушителят USS Benfold премина през водния път.

Посланикът на Китай във Вашингтон Цин Ган по-рано този месец призова САЩ да се въздържат от плаване на военноморски кораби през Тайванския пролив, като каза, че Пекин гледа на подобни транзити като на ескалация от страна на САЩ и опит за подкрепа на "сепаратисткото“ правителство в Тайпе.

Ху Сиджин, бивш редактор на свързания с Комунистическата партия Global Times, написа в Туитър, че транзитът в неделя е "новата провокация“ на американските военни.

"САЩ са много враждебна сила“, добави той. "Разрешаването на тайванския въпрос трябва да се ускори, за да се елиминира влиянието на външни сили за подкопаване на възхода на Китай“.

Превод и редакция: Иван Христов