Изпълнителният директор и съосновател на Tesla Илон Мъск призова за нови избори в Обединеното кралство, което е последният знак, че идващата администрация на Доналд Тръмп може да представлява проблем за правителството на Кийр Стармър, пише Bloomberg.

Мъск, близък съветник на Тръмп, който ще встъпи в длъжност на 20 януари, написа серия от публикации в социалната мрежа X, която притежава, поставяйки под въпрос кариерата на Стармър, преди да влезе в политиката.

Мъск призова за освобождаването на десния Томи Робинсън (лидер на крайнодясното движение Английска лига за отбрана) и заяви, че само Реформаторската партия на Найджъл Фараж може да "спаси" Великобритания.

В отговор на публикуването на ново социологическо проучване, показващо спад в подкрепата за лейбъристкото правителство на Стармър, което спечели със съкрушителна победа общите избори на 4 юли, Мъск призова за нови избори. Стармър, който има голямо парламентарно мнозинство, не е длъжен да свиква избори още четири години и половина.

Атаките на Мъск в социалните мрежи са последните от поредицата критики към британското правителство. След като Тръмп даде на Мъск ключова роля в новата си администрация като ръководител на отдела за ефективност на правителството, повтарящите се атаки на Мъск срещу ключов американски съюзник заплашват да навредят на така наречените специални отношения между Великобритания и САЩ.

Не само Стармър е обект на прицел от Мъск: той също така често критикува лявото германско правителство на канцлера Олаф Шолц, подкрепяйки крайнодясната "Алтернатива за Германия" (АзГ) преди предсрочните избори, насрочени за февруари. Мъск дори нарече Шолц "некомпетентен глупак“.

Британският премиер многократно е подчертавал, че връзката между двете страни е по-голяма от личностите, които ги ръководят.

Тръмп прие Стармър на двучасова вечеря в сградата си в Ню Йорк през септември, преди да осигури втория си президентски мандат, и заяви пред репортери преди срещата, че смята Стармър за "много мил“. Въпреки това неговият правен екип по-късно обвини лейбъристите в "очевидна чуждестранна намеса" и незаконни чуждестранни вноски в кампанията на кандидата за президент на Демократическата партия Камала Харис в доклад до Федералната избирателна комисия.

Антагонистичната реторика на Мъск започна през лятото с критики към Стармър за "неуспеха му да се справи" с вълната от безредици, подхранвани от антиимигрантски настроения, след като убийствата на три момичета бяха погрешно приписани на един търсещ убежище младеж. Мъск многократно е влизал в конфликт с правителството относно свободата на словото и икономическия растеж, като същевременно е изразявал подкрепа за Фараж и Робинсън.

Робинсън бе вкаран в затвора миналата година, след като се призна за виновен в неуважение към съда за разпространение на неверни обвинения срещу сирийски бежанец. Няколко публикации на Мъск призоваваха за освобождаването му, включително една, показана на видно място в горната част на профила му, и друга, в която се посочва, че САЩ трябва да приложат "икономически и дипломатически натиск за разрешаване на този проблем“.

Засега Стармър и неговото правителство игнорират атаките на Мъск и омаловажават заплахата от Реформаторската партия. Стармър има голямо парламентарно мнозинство и е малко вероятно да загуби вот на недоверие в Камарата на общините, което би било необходимо за предсрочни избори. Следващите общи избори във Великобритания са насрочени за 2029 г.