Bloomberg: Европа може да остане без дизел заради санкциите срещу Русия
©
От началото на февруари санкциите на ЕС ще забранят доставката на почти всички рафинирани петролни продукти – включително дизелово гориво – от Русия по море. Москва е най-големият външен доставчик в региона.
С изтичането на времето по време на период на изключително напрежение на пазара, търговците ще трябва да направят драстични съкращения, ако искат да спазят крайния срок.
Комбинираният внос на дизелово гориво в ЕС и Обединеното кралство – което също забранява доставките от Русия – е намалял от юли до септември, според данни от Vortexa Ltd., събрани от Bloomberg. Но сега те са на път да се покачат отново, средно около половин милион барела на ден.
Ако този темп се запази до края на октомври, доставките ще трябва да намалеят с повече от 5000 барела всеки ден от 1 ноември до крайния срок през февруари. Всяко забавяне на този график би направило крайното прекъсване за 2023 г. още по-рязко.
Отказът от руските доставки няма да е никак лесен, пише агенцията. Франция, един от най-големите вносители в Европа, наскоро имаше собствено производство на дизелово гориво, което беше намалено поради стачки в петролните рафинерии, което я принуди да набавя повече от външния пазар. Вътрешното производство в Германия, където търсенето на дизелово гориво на континента е най-силно, също е изложено на риск, тъй като рафинерията в Шведт ще загуби достъп до суров петрол през тръбопровода Дружба.
Очаква се ЕС да компенсира загубеното руско снабдяване като внася повече от производствени региони като Близкия изток. Това вече се случва, като вносът от неруски нации в блока и Обединеното кралство е на път да достигне най-високото си ниво поне от началото на 2016 г. този месец, малко над един милион барела на ден.
Може да последват още, с увеличаването на гигантската рафинерия Ал Зур в Кувейт и съоръжението Джазан в Саудитска Арабия. Китай също позволява повече износ на горива, което потенциално увеличава общото предлагане. Като цяло доставките може да се окажат достатъчни, за да заменят всички изгубени руски барели.
Санкциите също така ще принудят Русия да намери нови пазари за широката си гама от износ на горива.
Страната транспортира милиони барели нафта - суровина за нефтохимическата промишленост, която може да се използва и за производство на бензин - както и мазут, който може да се използва в производството на електроенергия и корабоплаването.
Доставянето на цялото това гориво на пазара може да се усложни. Получаването на застраховка за кораби може да се окаже трудно и има риск от недостиг на специални кораби от леден клас, използвани в Балтийско море.
Не цялото произведено в Русия гориво се изнася от нейните собствени пристанища - някои се доставят през други страни и не са включени в статистиката, използвана в тази статия.