Европейският съюз иска да затегне правилата за съхранение на природен газ, за да гарантира сигурността на доставките. Рекордните цени на суровината тласкат ЕС да понижи зависимостта си от вноса на енергия, пише Bloomberg.

Сега в Брюксел са решили да определят строги сроковое за отказ от дългосрочните договори за внос на природен газ в рамките на прехода към екологични видове горива. Това ще означава сериозни загуби за основния доставчик Русия.

Изпълнителният орган на блока иска да предотврати удължаването на такива договори след 2049 г., като възнамерява да извърши мащабно преструктуриране на своите енергийни пазари. Това се посочва в документите, с които успяха да се запознаят репортерите на Bloomberg News. Европейската комисия ще предложи и мерки за подобряване на надеждността на доставките, тъй като ЕС е изправен пред рекордно високи цени и сериозен недостиг на горива тази зима.

Този план ще бъде публикуван в сряда. Това противоречи на призивите на Русия, която осигурява около една трета от нуждите на Европа от газ. Тази страна, която изгражда военната си сила на границата с Украйна, отдавна се застъпва за сключването на дългосрочни договори и многократно предлага на ЕС да подпише още такива споразумения. Тя поставя това като условие за удължаване на споразумението за изпомпване на газ през украинска територия след 2024 г.

Някои държави-членки на ЕС са загрижени, че Кремъл използва газа като политическо оръжие и поради това предложение на Европейската комисия ще позволи на страните да реагират по-ефективно в кризисна ситуация.

Държавните глави на страните-членки на ЕС трябва да обсъдят планираните мерки на 16 декември на срещата на върха в Брюксел.

Тази зима Европа е в опасна ситуация, тъй като запасите на газ са намалели до рекордно ниско ниво за това време на годината, а краят на кризата не се очаква скоро. Повишеното напрежение между Русия и Украйна заплашва допълнително да съкрати доставките, а това може да доведе до перменанентен недостиг на горива и през следващия отоплителен сезон.

Миналата седмица Полша прогнозира, че нестабилността на газовия пазар ще продължи, докато не бъде взето окончателно решение за спорния газопровод "Северен поток 2“, който планира да пренася допълнителни доставки на газ от Русия до Германия. Германският канцлер Олаф Шолц заяви, че ще направи всичко възможно, за да предотврати прекратяването на изпомпването на газ от Русия през територията на Украйна. А лидерът на Беларус отново заплаши да прекъсне доставките, ако Западът продължи да налага санкции заради спора по въпроса за мигрантите.

За да подобри позициите на ЕС, Европейската комисия възнамерява да предложи стратегически подход към съхранението на газ, включително мерки за осигуряване на висок капацитет за съхранение до началото на отоплителния сезон.

При оценката на рисковете на регионално ниво страните членки ще трябва да анализират собствения си капацитет за съхранение, както и потенциалните рискове, свързани със сигурността на доставките и факта, че някои складови съоръжения са собственост на чуждестранни компании. Ако бъдат идентифицирани рискове, те ще трябва да предприемат контрамерки като налагане на задължения за минималния обем на запасите и провеждане на търгове/аукциони.

Предложението също така предвижда доброволно съвместно разработване на стратегически запаси от газ от операторите на тръбопроводи. Тези запааси ще могат да се използват в случай на спешност.

Европейската комисия се придържа към правилото да не коментира своите законопроекти.

Окончателното решение на проблема със сигурността на доставките на газ за ЕС се заключава в отказ от изкопаемите горива. Това се казва и в предложенията на Европейския съюз. Тъй като делът на местно произведен биогаз нараства, зависимостта на континента от вносни изкопаеми горива ще намалее и по този начин енергийната сигурност на ЕС ще се увеличи. Европейският съюз иска напълно да сложи край на емисиите на парникови газове до 2050 г., като така оглави глобалната борба срещу изменението на климата.

Превод и редакция: Иван Христов