Американският президент Джо Байдън ще забрани нови петролни сондажи в обширна част от атлантическите и тихоокеанските води на САЩ, пише Bloomberg, като се позвава на свои източници.

Този ход представлява мащабно усилие за трайна защита на крайбрежните води и на общностите, които зависят от тях, от разработването на изкопаеми горива и от риска от петролни разливи.

В същото време Байдън оставя отворена вратата за нови лизингови договори за добив на нефт и природен газ в централната и западната част на Мексиканския залив, в които се сондира от десетилетия и които понастоящем осигуряват около 14% от производството на тези горива в страната, твърдят запознати с въпроса.

Джо Байдън ще разпореди забрана за нови разработки на нефт и газ в морето на около 625 млн. акра от крайбрежната територия на САЩ, изключвайки продажбата на права за сондиране във водите на Атлантическия и Тихия океан, както и в източната част на Мексиканския залив.

Решението на Байдън, което трябва да бъде обявено в понеделник, "ще подобри още повече неговия принос за климата, като задълбочи досегашната му дейност в областта на опазването на околната среда и енергията с нулеви емисии", посочват от Bloomberg.

То се основава на поредица от действия на Белия дом, предприети в последния момент, за опазване на земите и гарантиране на защитата на околната среда преди встъпването в длъжност на новоизбрания президент Доналд Тръмп.

Говорителите на Белия дом не е отговорил веднага на молбите за коментар от страна на американската медия, "отправени извън обичайното работно време".

За разлика от други стъпки, които Байдън е предприел за ограничаване на разработването на изкопаеми горива и на емисиите на парникови газове, които са двигател на изменението на климата, тази може да има дълготрайна устойчивост, усложнявайки намерението на (Доналд) Тръмп да подкрепи местния добив на нефт и газ.