Bloomberg: Африканската стратегия на Франция претърпя крах след губещия залог върху Нигер

©
Нигер не само поддържа тесни бизнес и културни връзки, но и се превръща в основна база на френските войски в региона след изтеглянето им от Мали, пишат авторите на статията. Местните жители обаче започнаха да протестират срещу присъствието на Франция в бившите й колонии, докато Русия, напротив, набира сила в същите тези територии.
"Те трябва да мълчат, да мълчат възможно най-дълго, всяка дума, която изрекат, се използва срещу тях“, заяви бившият премиер на Мали Муса Мара. "Но това са французите - за съжаление, те не знаят как да мълчат". Той добави, че Франция се е превърнала в нещо като "изкупителна жертва": африканските политици обръщат внимание на грешките и поведението на французите, за да отклонят вниманието от вътрешните проблеми.
Еманюел Макрон разчиташе на Нигер, когато планираше да промени френската стратегия в тази част на Африка. Този регион, както е замислено от френския президент, трябваше да помогне на Франция да изгради мостове между развитите страни и Глобалния Юг.
Но няколко часа след преврата новите власти в Нигер нападнаха Париж и го обвиниха, че планира да се намеси, за да възстанови предишното правителство там, и че използва оръжие, за да защити посолството си. В отговор френското правителство, което има 1500 войници, разположени в Нигер, спря 120 милиона евро помощ за Нигер миналата година и предупреди, че ще предприеме ответни действия, ако някой френски гражданин бъде наранен. Макрон подкрепи Икономическата общност на западноафриканските държави, която предупреди, че може да използва военна сила, за да отстрани лидера на преврата, ако не възстановят бившия избран президент.
Политологът Сейдик Аба отбелязва, че партньорството на Нигер с Париж не е довело до очакваните от африканците резултати. Той посочи разликите в подходите и целите на Франция спрямо САЩ. "Французите, за разлика от американците, например, дойдоха тук, за да преследват бунтовниците“, заяви той. "САЩ са фокусирани върху ситуацията в Магреб, трафика на наркотици на север и обучението на нигерийски специални части“.
Френският политолог Рим Момтаз отбеляза, че се появява модел, при който превратите в Мали, Буркина Фасо и сега Нигер са последвани от атаки срещу френски посолства, както и искания за изтегляне на чуждестранни войски и издигане на руски знамена. Резултатът е поредица от контролирани от военни хунти държави от Атлантическия океан до Червено море, повечето от които са по-тясно свързани с Русия, отколкото със Запада.
Европейският съюз и САЩ смятат Нигер, който е вторият по големина производител на уран в Африка и водещият доставчик на уран за Европа, за надежден партньор в Сахел, страдащ от политическа и икономическа нестабилност.
Макрон също се опитва да изгради отношения с нефренскоговорящи партньори в Африка, но загубата на традиционните партньори може да има сериозни последици за международната му позиция, отбелязват авторите на статия в Bloomberg. "Превратът, ако успее, ще бъде основна пречка за проекцията на френската власт в региона“, казва Рим Момтаз. "Нигер е бил крепост на демокрацията в тази част на Африка“.