Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен призова всички страни в ООН да поискат от Русия да спре да използва Черно море за да изнудва света, след като Москва се оттегли от сделката, която позволява на Украйна безопасно да превозва зърното си до световните пазари, съобщи Reuters.

"Всеки член на ООН трябва да каже на Москва "достатъчно“, е заявил Блинкен, докато председателства заседание на Съвета за сигурност на ООН относно глада и продоволствената несигурност, причинени от войната.

"Стига с използването на Черно море като изнудване. Стига с третирането на най-уязвимите хора в света. Стига с тази неоправдана безсъвестна война“, е заявил той.

Блинкен е обявил, че близо 90 държави са подкрепили кратко изготвено от САЩ комюнике, в което се ангажират "да предприемат действия за прекратяване на използването на храната като оръжие за война и гладуването на цивилни като тактика на война“.

Докато Съединените щати, Европейският съюз и други държави обвиняват Русия, че използва храната като оръжие за война чрез влошаване на глобалната продоволствена криза, когато нахлува в Украйна през февруари 2022 г., комюникето на САЩ не призовава конкретно нито една страна.

След като Москва се оттегли от зърнената сделка, тя започна да се насочва към украинските пристанища и зърнената инфраструктура по Черно море и река Дунав, което доведе до скок на световните цени на зърното. Москва заяви, че може да възроди черноморското споразумение, ако исканията й за подобряване на собствения й износ на зърно и торове бъдат изпълнени.

Москва твърди, че ограниченията върху плащанията, логистиката и застраховането са възпрепятствали нейния износ на селскостопански продукти.

"В действителност санкциите изрично изключват храната и торовете“, е допълнил Блинкен. "По времето, когато се отказа от инициативата, Русия изнасяше повече зърно на по-високи цени от всякога.“

Блинкен е отбелязал, че Съединените щати ще осигурят 362 милиона долара (657 милиона лева) ново финансиране за "справяне с двигателите на продоволствената несигурност и за повишаване на устойчивостта“ в 11 африкански държави и Хаити.

Отделно, Съветът за сигурност в официално изявление, прието на 3 август е заявил, че "категорично осъжда използването на гладуване на цивилни като метод на война, което е забранено от международното хуманитарно право, както и незаконния отказ на хуманитарен достъп“.