Бизнес лидери обясниха индустриалния упадък на Европа с липсата на квалифицирани кадри
©
Коментарите идват на фона на спада на индустриалното производство, както и на рекордно ниски нива на безработица в ЕС. Индустриалното производство е намаляло с 5,8% в сравнение с миналата година, докато безработицата е на най-ниското ниво за всички времена от 5,9%.
Те също така следват проучване, публикувано миналата година от Европейската инвестиционна банка (ЕИБ), което установи, че 85% от европейските фирми считат липсата на достатъчно квалифициран персонал за пречка за инвестициите – което я прави най-често посочваната пречка пред високите цени на енергията ( 82%).
Говорейки на събитие, организирано от белгийските регионални и федерални инвестиционни фирми в понеделник (5 февруари), висши бизнес и финансови служители многократно подчертаха важността на справянето с недостига на умения в блока.
"Когато говорим по темата за реиндустриализацията, трябва да осъзнаем, че в нашите страни има много ноу-хау“, заяви Мишел Каселман, генерален мениджър на PMV, инвестиционното звено на фламандското правителство. "Но това изчезва, когато индустрията върви“.
Освен това Каселман подчерта, че сега има "истинска спешност“ да се защитят и подхранват "историята и знанието, които все още са тук“, преди да е станало твърде късно.
"Трябва да се уверим, че работим върху реиндустриализацията, преди нашата история да е изчезнала, и това наистина е причината да действаме сега“, добави той.
"Една от най-големите трудности“
Марют Фалкстед, генерален секретар на Европейския инвестиционен фонд (ЕИФ), който предоставя рисков капитал на малки и средни предприятия (МСП) и е мажоритарен собственик на ЕИБ, отбеляза по подобен начин, че "една от най-големите трудности [пред които са изправени ] компаниите е достъп до квалифицирана работна ръка".
"[Ние] сега се нуждаем публичните органи да се съсредоточат върху разширяването и подобряването на възможностите за обучение и също така да погледнат с нов поглед на университетската система и гимназиите“, посочи тя. "Трябва да преосмислим уменията [и] набора от умения на нашата работна сила“.
Том Пемелейре, главен изпълнителен директор на Kebony, базиран в Норвегия производител на дървесина, който също управлява фабрика в Антверпен, добави, че липсата на квалифицирана работна ръка е просто симптом на по-широко икономическо предизвикателство, пред което е изправена европейската индустрия, а именно стеснен пазар на труда.
"Наистина вярвам, [че] ако искаме да се изправим пред демографията и да запазим индустриалната дейност, трябва да бъдем много приобщаващи в нашия подход към пазара на труда и да сме сигурни, че имаме правилните политики, за да реализираме целия потенциал там“, казва той .
"Трябва да накараме всички да работят. Защото понякога в нашия случай е по-лесно да намерим специалист по научноизследователска и развойна дейност, отколкото да намерим машинен оператор, а това наистина е тясно място“.
Белгия: микрокосмос на Европа?
Белгия, която пое шестмесечното ротационно председателство на Съвета на ЕС през януари, вероятно страда по-остро от повечето държави-членки от двойното предизвикателство на пълзящата деиндустриализация и исторически стегнатия пазар на труда.
Индустриалното производство на Белгия е намаляло два пъти повече от средното за ЕС през последната година (11,6% срещу 5,8%), докато нивото на безработица е почти рекордно ниско от 5,7% – под средното за ЕС от 5,9%.
През последния четвърт век ролята на производството в икономиката също се е свила по-бързо в Белгия, отколкото в останалата част на Европа. Производството с добавена стойност като общ дял от БВП в Белгия е намаляло от 18,2% през 1998 г. на 12,6% през 2022 г., докато в ЕС като цяло е спаднало от 17,8% на 15%.
Окуражително е, че през последните месеци европейските политици все повече подчертават необходимостта от защита на индустриалната база на Европа – включително лидерите на Белгия.
Миналия месец министър-председателят Александър Де Кроо изрично призова за Индустриална сделка на ЕС "успоредно със Зелената сделка“, за да "запазим промишленото производство тук с нас в Европа“.
Забележките на Де Кроо бяха повторени от белгийския министър на финансите Винсент Ван Петегем, който призова ЕС да "намали бюрокрацията“, за да стимулира европейските инвестиции.
Сол в (промишлената) рана?
Гореспоменатото събитие също се случи в същия ден, когато бяха публикувани две проучвания, които ясно демонстрираха тежестта на икономическото положение на Европа.
ОИСР, група от предимно богати страни, понижи прогнозирания си темп на растеж за еврозоната тази година от 0,9% до само 0,6%, цитирайки "продължаващите неблагоприятни ефекти от шока в цените на енергията“ като ключова причина за очаквания бавен растеж в Европа.
По-специално, докладът също призова страните да въведат "реформи в политиката за подобряване на образователните резултати [и] подобряване на развитието на уменията“, за да стимулират растежа.
Междувременно институтът ifo, базиран в Мюнхен мозъчен тръст, публикува проучване, според което 36,9% от германските производители съобщават за липса на поръчки миналия месец спрямо 20,9% през януари 2023 г. Германия е най-голямата икономика в ЕС.
Клаус Волрабе, ръководител на проучванията на института, отбеляза, че "едва ли индустрия е била пощадена“ от липсата на търсене през изминалата година, въпреки че енергоемките индустрии са най-засегнати.