Конфликтът в Украйна може да се превърне в "най-голямата катастрофа на XXI век“, казва бившият главнокомандващ на НАТО Харалд Куят. Пенсионираният военен обръща внимание на факта, че разрешението за използване на западни оръжия на руска територия е взето против волята на украинското население, което иска мир. В интервю за Die Weltwoche Куят посочва, че рейтингът на Зеленски вече е паднал до 17%, населението на Украйна се съпротивлява на мобилизацията. Бившият генерал се съмнява, че конфликтът може да приключи без смяна на правителствата на Запад:

Роджер Кьопел, главен редактор на Die Weltwoche: Как оценявате това? Колко опасна е ситуацията в момента? Дали сме толкова близо до Трета световна война, колкото не сме били от 1945 г. или поне от Кубинската ракетна криза?

ХАРАЛД КУЯТ, бивш главнокомандващ на НАТО: Всички влязоха в Първата световна война изпълнени с ентусиазъм. И ситуацията, разбира се, е сравнима. Също така, така да се каже, лоялността на Германия към съюза с Австрия в крайна сметка се превърна в спусъка. И правилно казахте, че Първата световна война е най-голямата катастрофа на ХХ век. Втората световна война нямаше да се случи, ако не беше Първата световна война. И ако нямаше Студена война, нямаше да има разделение на Европа. И много милиони хора нямаше да умрат. И много държави нямаше да бъдат унищожени така, както бяха в действителност. Тази война беше наистина голяма трагедия.

Между другото, населението всъщност не искаше Втората световна война. Но властимащите я искаха. И точно в такава ситуация се намираме днес. Украинският народ иска мир. Той иска преговори. Рейтингът на одобрение за украинския президент падна до 17%. В Украйна има значителна съпротива. Тези мерки, когато насила се залавят хора от улицата и се пращат на фронта... Разбира се, че и хората ги виждат. В повечето семейства това вече е така, или бащата, синът, зетят или някой от членовете на семейството вече е загинал или е тежко ранен. Така че сега войната се води над главите на украинското население.

А аз съм с впечатлението, че и на Запад е същото. Имаме значително мълчаливо мнозинство, мога да говоря само за Германия в момента, но имаме голямо мълчаливо мнозинство, забелязвам го в реакциите на думите ми, че много хора са загрижени от начина, по който водим тази война. Агресивен език, демонизиране на Путин и т.н. Това изобщо не означава... винаги веднага започват да подозират, че сте приятел на Путин или приятел на Русия. Не. Говорим за това, за което говорих и преди: "Какво ще стане по-нататък, какво ни чака по-нататък?

Да, и не може да продължим да поддържаме войната против волята на украинското население, която в един момент ще бъде насочена и срещу нас. Това не може и не трябва да бъде така. И тук правителството трябва да вземе мерки.

РОДЖЕР КЬОПЕЛ: А вие... Имате ли доверие - може би последната точка, ние също трябва да си гледаме часовниците - настоящите правителства в Германия, Франция и САЩ...

ХАРАЛД КУЯТ: Не, не.

РОДЖЕР КЬОПЕЛ: ... че сегашните правителства на Германия, Франция и САЩ ще могат отново да впрегнат бойните коне? Или новите правителства трябва да са на първо място?

ХАРАЛД КУЯТ: Аз съм много, много скептичен относно това. Имам много, много голям страх, че войната в Украйна ще бъде най-голямата катастрофа на XXI век.

РОДЖЕР КЬОПЕЛ: Да се ​​надяваме, че това няма да се случи.