Руският президент Владимир Путин сформира ударен екип с десетилетия опит в преговорите на високо равнище, които да общуват с представители на президента на САЩ в търсене на споразумение за прекратяване на руската война в Украйна, пише Bloomberg.

Според неназовани източници членовете на преговорния екип включват Юрий Ушаков, главен съветник по външна политика на Кремъл, и топ шпионина на Путин Сергей Наришкин, който е служил заедно с руския лидер в КГБ.

Кирил Дмитриев, финансист, завършил Станфорд и Харвард, с връзки със семейството на Кремъл, може да изиграе ключова роля като неофициален канал за комуникация с преговарящите на Тръмп.

Привличането на Дмитриев с неговия опит в САЩ и в компании като McKinsey & Co. и Goldman Sachs Group Inc. показва, че Путин е готов да се адаптира в работата си с неконвенционалния президент на САЩ.

77-годишният Ушаков е бил съветник на Путин повече от десетилетие, а преди това е бил посланик в САЩ в периода 1998-2008 г., което му дава задълбочени познания за това как да преговаря с Вашингтон.

Наришкин, на 70 г., е дългогодишен довереник на руския лидер, като работи с него повече от четири десетилетия. В четвъртък Наришкин заяви пред репортери, че Кремъл вече е разпоредил продължаване на контактите с американските разузнавателни служби след телефонния разговор между Тръмп и Путин в сряда.

И Ушаков, и Наришкин са участвали в преговорите за прекратяване на огъня с Украйна малко след като Русия започна пълномащабната си инвазия през 2022 г.

Дмитриев е участвал в преговорите за освобождаването на американския учител Марк Вогел от руски затвор този месец.

Дмитриев е роден в Киев и се завръща в Русия, след като работи в McKinsey и Goldman Sachs. Той е подложен на санкции от страна на САЩ, които го смятат за "известен съюзник на Путин". Той е женен за близка приятелка на най-малката дъщеря на Путин.

Извън Русия той е известен най-вече като главен популяризатор на руската ваксина Sputnik V за Covid-19.

Дмитриев е цитиран в доклада на специалния съветник Робърт Мюлер за усилията му да "достигне" до новата администрация на Тръмп след първото избиране на американския лидер.

Други членове на преговорния екип на Русия за 2022 г. също могат да се присъединят към усилията. Според лице, близко до Кремъл, сред тях може да е помощникът на руския президент Владимир Медински.

Припомняме, че на 13 февруари Кремъл обяви, че е започнал подготовката на преговорен екип за организиране на среща между руския президент Владимир Путин и американския президент Доналд Тръмп.

Президентът Тръмп обяви, че е възложил на държавния секретар Марко Рубио, директора на ЦРУ Джон Ратклиф, съветника по националната сигурност Майкъл Волц и специалния пратеник Стив Уиткоф да водят преговорите с Русия.