Биткойнът достигна рекорден връх във вторник, подхранван от инвеститорите, които наливат пари в спот борсово търгувани крипто продукти в САЩ и перспективата глобалните лихвени проценти да паднат, пише Reuters.

Най-голямата криптовалута в света достигна връх от 69 202 долара, надхвърляйки пика за всички времена от ноември 2021 г. от 68 999,99 долара. Интересът на инвеститорите се увеличи, след като Комисията по ценните книжа и борсите одобри 11 спот биткойн ETF в края на януари. След това обаче криптовалутата промени курса и наскоро падна с около 7% до 63 400 долара.

Последното рязко покачване на криптовалутата може да е по-устойчиво, отколкото през 2021 г., тъй като повече институционални инвеститори ангажират дългосрочни пари, които биха могли да помогнат на токена да поддържа високите си нива този път, смятат някои експерти.

Близо 160% ръст на биткойн от октомври, от които 44% идват само през февруари, бележи рязък контраст с 2022 г., когато пазарът беше потопен в 18-месечна крипто зима, измъчван от поредица от високопоставени корпоративни фалити и скандали .

Нетните потоци в 10-те най-големи спот биткойн фонда в САЩ достигнаха 2,2 милиарда долара през седмицата, приключила на 1 март, като над 2 милиарда от тях отиват в iShares Bitcoin Trust (IBIT.O) на BlackRock.

Също във вторник златото достигна рекордно високо ниво, движейки се над 2100 долара за унция в рали, предизвикано от нарастващите залози за намаляване на лихвения процент в САЩ през юни.

Анализаторите обаче казват, че Биткойн също се е облагодетелствал преди така нареченото събитие за преполовяване през април - процес, който се провежда на всеки четири години и при който скоростта, с която се освобождават токени, се намалява наполовина, заедно с наградите, дадени на копачите.

Предлагането на биткойн е ограничено до 21 милиона, от които 19 милиона вече са добити.

Въпреки неотдавнашната си популярност, за много инвеститори биткойнът е просто твърде нестабилен и му липсват достатъчно приложения в реалния свят, за да бъде нещо различно от спекулативен актив.

И все пак, в допълнение към коктейла от парични потоци в ETF, перспективата за ограничено предлагане на биткойни и евентуален спад на лихвените проценти в САЩ, някои компании добавят крипто към корпоративните си хазни.